Na co zwrócić uwagę wybierając dom spokojnej starości

dom opieki

Dom opieki dla osób starszych to miejsce szczególne. Ważne aby panowała w nim miła, spokojna atmosfera a także zapewnione były odpowiednie warunki pod względem medycznym – senior ma tutaj czuć się komfortowo i bezpiecznie. Wybór domu opieki, który spełni warunki osoby starszej i jej rodziny to bez wątpienia trudne zadanie w szczególności jeżeli z tym tematem nie miało się wcześniej do czynienia. Jaki dom spokojnej starości wybrać i czym się kierować? Oto kilka ważnych kwestii, których nie możesz pominąć.

Zezwolenie wojewody na prowadzenie działalności

Pierwszym krokiem jaki powinieneś podjąć to sprawdzenie czy wybrana przez Ciebie placówka znajduje się w rejestrze placówek Urzędu Wojewódzkiego, które zapewniają całodobową opiekę personelu i medyczną dla osób schorowanych i niepełnosprawnych. Musisz zadbać o to aby osoba starsza miała zapewnioną godną opiekę medyczną o każdej porze dnia i nocy. W ten sposób zarówno ty jak i senior poczujecie się bezpieczniej i pewniej.

Pobyt czasowy

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zamieszkaniu babci lub dziadka w ośrodku powinieneś skorzystać z możliwości próby czy takie rozwiązanie się sprawdzi. Podczas takiej próby dana osoba przebywa w danym ośrodku kilka dni, ale nie musi jeszcze podejmować decyzji czy chce pozostać na dłużej. Taki test daje Ci okazję sprawdzenia jak działa ośrodek, czy odpowiednio sprawuje opiekę nad osobami starszymi i co najważniejsze – czy staruszek czuje się tam dobrze i chce tam zamieszkać.

Dobra opieka medyczna

Przebywające w domu opieki osoby starsze zmagają się często z trudnymi dolegliwościami i chorobami. Dobra opieka medyczna i zespół doświadczonych lekarzy jest więc niezbędny aby zagwarantować podopiecznym bezpieczeństwo i wygodę. Senior potrzebuje opieki lekarzy specjalistów w różnych dziedzinach a także rehabilitanta i psychologa. Sytuacje zagrażające życiu pacjenta mogą przydarzyć się o każdej porze dnia i nocy dlatego też w domu opieki niezbędne są dyżury podczas których nadzór sprawować będzie ustalona grupa specjalistów.

Na szczególną uwagę zasługuje dom opieki dla chorych na Alzheimera. W razie postępowania dolegliwości choroba ta staje się coraz bardziej uciążliwa nie tylko dla samego seniora ale również dla osób przebywających w jego otoczeniu lub sprawujących nad nim opiekę. Zespół fachowców zajmujących się tym konkretnym przypadkiem musi zadbać o każdy aspekt leczenia i uwzględnić sytuacje w których chory zapomni wziąć leków lub wpadnie na pomysł zagrażający jego zdrowiu a nawet życiu.

Pomocny personel

Z pewnością każdy z nas doskonale zna sytuację w których pielęgniarkom pracującym w domu seniora brakuje cierpliwości a ich zachowanie działa niekorzystnie na przebywające w tam osoby. Gwarancją dobrze wykonywanych usług jest odpowiednia kadra pracownicza domu spokojnej starości. Osoba pracująca z osobami starszymi powinna być cierpliwa, godna zaufania, serdeczna i spokojna. Osoba starsza powinna czuć się w jej towarzystwie swobodnie i dobrze. Z pewnością pojawią się sytuacje w których konieczna będzie rozmowa lub spędzenie z osobą starszą dłuższego czasu. W żadnym wypadku osoba przebywająca w ośrodku nie powinna czuć się odosobniona, samotna i odrzucona. Do pracy w takich warunkach niezbędne jest powołanie i chęć niesienia pomocy.

Bezpieczny budynek, otoczenie i bliskość przyrody

Dla komfortu i bezpieczeństwa osoby starszej duże znaczenie ma rozmieszczenie budynku, zastosowane w nim rozwiązania i udogodnienia mające na celu ułatwienie funkcjonowania osobie starszej. Na terenie obiektu z całą pewnością nie powinno być stromych schodów czy wysokich progów, które uniemożliwiają osobie na wózku swobodne poruszanie się. Każdy pokój powinien być wyposażony w specjalny telefon lub dzwonek, dzięki któremu osoba starsza w razie problemu będzie mogła szybko skontaktować się z personelem a łazienki i toalety w uchwyty i poręcze. Dodatkowo ważne jest otoczenie, oprócz tego że dom spokojnej starości powinien być usytuowany w spokojnym miejscu i odgrodzony od niebezpiecznych czynników zewnętrznych, na jego terenie powinien znajdować się ogród. Senior powinien mieć możliwość wyjścia na świeże powietrze lub spaceru. Dla zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa cała przestrzeń powinna być monitorowana.

Zajęcia w grupach dla seniora

Dobry dom seniora powinien organizować zajęcia i spotkania na których podopieczny będzie mógł nauczyć się czegoś nowego, porozmawiać z innymi uczestnikami, rozerwać się i co najważniejsze spędzić swój wolny czas w miłej atmosferze. Takie zajęcia mają na celu zapewnienie zainteresowania osobie starszej i uświadomienie jej, że nawet w jej wieku może świetnie się bawić i poznawać nowe rzeczy. Zajęty senior nie ma czasu myśleć o swoich dolegliwościach i wieku a tym samym zmniejsza się ryzyko popadnięcia w depresję. Spotkania z rówieśnikami dają możliwość podzielenia się własnymi poglądami, nawiązania nowych znajomości a także poczucia pewności i spokoju wewnętrznego.

Częste wizyty rodziny

Uwaga, zapamiętaj – to, że senior zdecydował się zamieszkać w domu opieki wcale nie oznacza, że możesz zaprzestać troszczenia się o taką osobę. Owszem, zespół fachowców pracujących w dobrym ośrodku zapewni mu wszelkie odpowiednie warunki, bezpieczeństwo, kompetentną pomoc i uwagę. Nic jednak nie jest w stanie zastąpić ciepła rodzinnego i zainteresowania najbliższych. Pomimo nawiązanych w ośrodku relacji, osoba starsza najbardziej będzie cieszyć się z Twoich wizyt i bądź pewny – będzie na nie czekać z niecierpliwością. Odwiedzaj więc taką osobę najczęściej jak się da aby nie poczuła się odrzucona. Postępując tak, będziesz miał również wgląd na to jak działa ośrodek i jak w nim czuje się dana osoba, zwróć uwagę na jej zachowanie, sposób w jakim z Tobą rozmawia i na wrażenia jakimi się dzieli.

Cennik domu opieki

Średni koszt przebywania w domu seniora to 2,5 tysiąca złotych na miesiąc. Całość wymaganej kwoty uzależniona jest jednak od dochodów takiej osoby i nie może przekraczać 70%. Na pracowników domu opieki przyznawane są też dotacje. Okazuje się jednak, że często nawet takie sumy nie wystarczają aby całkowicie pokryć koszty całego wyposażenia i opieki w domu seniora. W takich przypadkach resztę kosztów pokrywają samorządy. Pamiętaj zatem aby nie oszczędzać. Tanie rozwiązania, zazwyczaj nie są w stanie zagwarantować godnych warunków, bezpiecznych i komfortowych warunków.

Dobre warunki w domu opieki wpływają nie tylko na stan psychiczny osoby starszej ale również jej zdrowie. W tym wyjątkowym etapie życia, osoba starsza potrzebuje mnóstwo spokoju, zainteresowania i uwagi. Zadbaj o każdy aspekt by zapewnić sobie lub bliskiej osobie jak najlepsze warunki.