Nietrzymanie moczu – jak sobie z nim radzić?

nietrzymanie moczu

nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu (NTM) to dla wielu problem tak wstydliwy, że ukrywany nawet przed lekarzem. Szacuje się, że dotyka ono co ósmą kobietę przed 39. rokiem życia i aż co drugą w wieku menopauzalnym. Nieco rzadziej zmagają się z nim mężczyźni, dla których jednak jest ono równie kłopotliwe.

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu i towarzyszącymi mu niedogodnościami w codziennym życiu?

Nietrzymanie moczu – przyczyny

Nietrzymanie moczu jest schorzeniem przewlekłym, u podstaw którego leży zazwyczaj związany z wiekiem spadek poziomu hormonów płciowych. Lekarze mówią o dwóch głównych rodzajach nietrzymania moczu:

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – polega na gubieniu różnych ilości moczu podczas wysiłku fizycznego, kichania, kaszlu czy podnoszenia ciężkich przedmiotów. Jego rozwojowi sprzyja menopauza i okres pomenopauzalny, a także czynniki, takie jak ciężka praca fizyczna, palenie papierosów, zaparcia czy przewlekły kaszel.

Naglące nietrzymanie moczu – jest wynikiem silnego parcia na pęcherz, którego nie da się pohamować. U jego przyczyn leży nadwrażliwy pęcherz, kurczący się i domagający opróżnienia nawet przy małej ilości moczu. Schorzenie to najczęściej towarzyszy chorobom ogólnoustrojowym, takim jak cukrzyca, zespół Parkinsona, zespół Alzheimera czy stwardnienie rozsiane.

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?

Jak w przypadku każdego innego schorzenia, warunkiem podjęcia trafnego leczenia jest trafna diagnoza. Nie warto więc ukrywać go przed lekarzem – pomoże on dobrać odpowiedni sposób terapii.

Leczenie nietrzymania moczu zależy oczywiście od jego rodzaju i stopnia zaawansowania problemu, a także od ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Jeśli rozpoznano naglące nietrzymanie moczu, zaleca się zazwyczaj leczenie zachowawcze: zmianę diety ze szczególnym uwzględnieniem rodzaju i ilości przyjmowanych płynów, ćwiczenia mięśni dna miednicy oraz przyjmowanie leków wzmacniających pęcherz. Leczenie nietrzymania moczu o charakterze wysiłkowym polega przede wszystkim na wzmacnianiu mięśni dna miednicy przy pomocy odpowiednio dobranych ćwiczeń oraz zabiegów elektrostymulacyjnych. Kiedy problem się nasila, pacjentom proponuje się operację.

Pielęgnacja skóry przy nietrzymaniu moczu

Choć rzadko się o tym wspomina, nietrzymanie moczu stanowi problem nie tylko ze względu na sam zasadniczy problem gubienia moczu, ale też towarzyszące mu dolegliwości skórne. Niekontrolowana mikcja (oddawanie moczu) powoduje bowiem podrażnienia skóry i infekcje okolic intymnych. Zmagając się z tym schorzeniem, trzeba więc poświęcić szczególną uwagę higienie osobistej.

Zawsze warto mieć przy sobie wilgotne chusteczki oczyszczające, pozwalające utrzymać odpowiednie pH skóry. Dobrze sprawdzają się chusteczki TENA Wet Wipe, które w prosty sposób oczyszczają, regenerują i chronią skórę przed podrażnieniami. Niezwykle ważny jest też trafny wybór, jeśli chodzi o kosmetyk myjący – godny polecenia jest z pewnością krem 3 w 1 TENA Wash Cream. Nie wymaga on bowiem spłukiwania, a poza tym dodatkowo nawilża skórę, pozostawiając ją suchą, czystą i gładką.

Odpowiednia pielęgnacja skóry w okolicach krocza przy nietrzymaniu moczu okazuje się sporym wyzwaniem w przypadku pacjentów leżących. Kosmetyki pielęgnacyjne muszą być wówczas zarazem skuteczne, delikatne i w miarę możliwości wszechstronne. W schemat ten idealnie wpisują się wspomniane już nawilżające chusteczki myjące TENA Wet Wipe oraz kosmetyki pielęgnacyjne TENA bez spłukiwania: krem myjący TENA Wash Cream 3 w 1 i działająca w podobny sposób pianka 3 w 1 w sprayu TENA Wash Mousse. Zapewniają one bowiem zarówno dokładne oczyszczanie niewymagające spłukiwania, jak i odpowiedni poziom nawilżenia skóry chorego.

Jeden komentarz


  1. Moja mama zmaga się z nietrzymaniem oczu (w wyniku wypadania macicy) wiem, że jej lekarz polecił założenie pessaru. Stosuje akurat pessar – gyn and cube i bardzo sobie chwali.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.