Nowe dowody osobiste

nowe dowody osobiste
Fot. newsweek.pl

Od 1 marca tego roku po raz kolejny wprowadzone zostały nowe wzory dowodów osobistych. Obecne zmiany nie są tak spektakularne jak wymiana dowodów w postaci książeczki na plastikowe karty, niemniej jednak warto coś o nich wiedzieć.

Wygląd

Na pierwszy rzut oka nowe dowody nie różnią się zbytnio od starych. Mają takie same rozmiary oraz kolorystykę. Różnicę stanowi zdjęcie, które to obecnie będzie takie samo jak zdjęcie paszportowe – robione na wprost.

Dane

Jeśli jednak dokładniej przyjrzymy się nowym dokumentom zobaczymy, że nie ma tam niektórych informacji. Przede wszystkim zniknęły rubryki, gdzie widniały takie dane jak wzrost, kolor oczu oraz adres. Został także usunięty skan podpisu właściciela dokumentu, który widniał w starych dowodach.

Dwujęzykowe znaczniki

W nowych dowodach osobistych pojawiają się również znaczniki w dwóch językach – polskim i angielskim, co ma za zadanie ułatwić legitymowanie się tym dokumentem w krajach Unii Europejskiej.

Wymiana dowodu nie jest konieczna

Nowe dowody osobiste, podobnie jak stare wydawane są na okres 10 lat. Według przepisów stare dokumenty nie muszą być wymieniane, aż do czasu utracenia przez nie ważności. Tym samym, jeśli Twój dowód osobisty nie stracił ważności możesz spokojnie używać go nadal.