Pakiety medyczne dla seniorów – co warto wiedzieć

pakiety medyczne dla seniorów

Pakiety medyczne to wygodne i korzystne rozwiązanie dla pracowników i pracodawców. Coraz więcej firm związanych z usługami medycznymi wprowadza jednak pakiety także dla osób niezatrudnionych – na przykład w wieku senioralnym. Co warto wiedzieć o pakietach medycznych dla seniorów i czy jest to opłacalna opcja dla nas lub naszych bliskich?

Czym jest pakiet medyczny dla seniora?

Wiele dolegliwości zdrowotnych pojawia się lub nasila wraz z postępującym wiekiem, dlatego pakiety medyczne mogą być dla seniora wyjątkowo komfortowym rozwiązaniem.

Są ku temu dwa główne powody: po pierwsze, publiczna opieka zdrowotna często nie spełnia wymagań pacjentów w zakresie dostępności i czasu oczekiwania na wizytę u lekarza, a po drugie – osoby starsze nierzadko wymagają specjalistycznej opieki i wysokiej jakości świadczonych wobec nich usług medycznych, które niejednokrotnie nie są dostępne w ramach powszechnej opieki medycznej. Abonamenty medyczne mogą być remedium na obydwa z tych problemów.

W ramach pakietu medycznego osoba nim objęta może korzystać z określonych usług związanych z diagnostyką i leczeniem różnego rodzaju chorób i dolegliwości zdrowotnych. Na rynku znajdziemy wiele tego typu pakietów, które dopasować można do swoich potrzeb i możliwości finansowych. W podstawowym zakresie pakiet medyczny obejmuje łatwo dostępne wizyty i konsultacje u lekarzy specjalistów (bez skierowania), na które umawiamy się bez kolejek przez Internet lub telefon, jak również przeprowadzanie badań diagnostycznych i prostych zabiegów. Tego typu podstawowy abonament to koszt już kilkudziesięciu złotych w skali miesiąca.

Abonament medyczny dla seniora

Pakiet medyczny dla seniora może być opłacany raz na miesiąc lub za określony czas (na przykład rok) z góry. Decydując się na wykupienie abonamentu medycznego, musimy przyjrzeć się, co dokładnie obejmuje jego podstawowa cena, a także jakie usługi wymagają uiszczenia dodatkowych opłat. Wiele pakietów medycznych umożliwia korzystanie z usług specjalistów w całej Polsce – jeśli lekarza danej specjalizacji nie znajdziemy w okolicy naszego miejsca zamieszkania, możemy w ramach abonamentu medycznego umówić się na wizytę do osoby przyjmującej pacjentów w innym regionie.

Zanim zdecydujemy się na wykupienie pakietu medycznego dla osoby w wieku senioralnym, musimy wiedzieć o kilku sprawach.

Po pierwsze, koszt pakietu zależny jest między innymi od wieku, stanu zdrowia i miejsca zamieszkania pacjenta.

Po drugie, abonament medyczny nie zastępuje wszystkich usług powszechnej opieki zdrowia, a w jego skład nie muszą wchodzić usługi takie jak hospitalizacja czy ratownictwo medyczne (choć niektóre z pakietów oferują pomoc tak zwanych prywatnych karetek). Po trzecie, pakiety medyczne znacznie różnią się między sobą, a bogatszy zakres obejmowanych przez nie usług (chociażby wizyty domowe, opieka pielęgniarska czy fizjoterapeutyczna) wiąże się zazwyczaj z koniecznością poniesienia wyższych kosztów. W podstawowych pakietach medycznych dla seniorów nie znajdziemy na przykład opieki dentystycznej.

MedicCentre.pl
Artykuł powstał we współpracy z mediccentre.pl