Poznański Pręgierz

poznański pręgierz
poznański pręgierz
Fot. wikipedia.org

Poznań to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast naszego kraju. Przez stulecia jego istnienia pojawiały się tam różne dzieła artystyczne. Niektóre z nich jak sławny dziś Pręgierz były niegdyś wykorzystywane w sposób bardzo praktyczny.

 

Pręgierz to średniowieczne narzędzie umożliwiające karanie winnych przestępstw. W Poznaniu w ratuszu miejskim swoją siedzibę miały władze sądownicze miasta. W podziemiach tej budowli odbywały się przesłuchania osób oskarżonych o różnego rodzaju przewinienia. Po przesłuchaniach sąd orzekał o winie i nakładał na oskarżonych karę. Najsroższe z nich np. śmierć przez powieszenie, były wykonywane, zgodnie z tradycją, poza granicami miasta, ale kary drobniejsze np. chłosta, sprawowano na oczach mieszczan. Miejscem przeznaczonym do karania winnych był pręgierz, wokół którego zbierali się gapie.

 

Początkowo poznański pręgierz był drewniany i dopiero w 1535 roku został on wymieniony na

poznańskie pręgierz - kat
Fot. wikimedia.org

konstrukcję kamienną. Do legendy przeszedł sposób w jaki zbierano fundusze na ten monument. Od przewodników poznańskich można usłyszeć, że w pierwszej połowie XVI wieku włodarze miasta wydali zarządzenie opisujące dokładnie jak powinien wyglądać strój panien służebnych. Jeśli któraś z nich wychodziła na ulicę ubrana zbyt strojnie, wówczas nakładano na nią karę grzywny. Jeśli dopuściła się trzykrotnie tego przewinienia, wówczas wydalano ją z miasta. Pieniądze zebrane z grzywien za niedostosowanie się do zarządzenia przeznaczono na budowę nowego pręgierza miejskiego. Jak można się przekonać, poznanianki lubiły się stroić, gdyż już po trzech latach na rynku poznańskim stanął nowy, kamienny pręgierz. Jego szczyt był ozdobiony rzeźbą przedstawiającą sylwetkę kata.

 

Kamienny pręgierz ustawiony w Poznaniu w XVI wieku stał tam niezmiennie do 1925 roku, kiedy to starą, zniszczoną rzeźbę kata zastąpiono nową autorstwa Marcina Rożka. Stara figura została odrestaurowana i trafiła do Muzeum Historii Miasta Poznania.

 

Dziś poznański pręgierz nie spełnia już funkcji narzędzia karania. Obecnie jest to jeden z najbardziej charakterystycznych pomników w mieście. Często można usłyszeć jak młodzi ludzie i nie tylko umawiają się na spotkania „Pod Pręgierzem”.

 

Dodatkowe informacje na temat Pręgierza można znaleźć TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.