Samodzielne pokonywanie przeszkód – to możliwe!

krzeselko schodowe

krzeselko schodowe

Jeszcze do niedawna duża część osób niepełnosprawnych była uwięziona we własnym domu i całkowicie zależna od rodziny lub sąsiadów. Problem ten dotyczył również seniorów doświadczających problemów z chodzeniem, którzy zamiast cieszyć się spacerami na świeżym powietrzu, spędzali jesień swojego życia spoglądając ze smutkiem przez okno. Na drodze do samodzielnego wyjścia na zakupy, do lekarza czy na spacer stoją bardzo często schody – czasami ciągnące się przez kilka kondygnacji, a innym razem złożone zaledwie z kilku stopni.

Schody – problem nie do pokonania

Obecność schodów, choć dla większości z nas zupełnie naturalna,  wielu osobom uniemożliwia samodzielne opuszczenie budynku. Największym problemem są one dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim, korzystającym ze wsparcia takiego jak np. kule, oraz dla seniorów. Najtrudniej jest pogodzić się z niemożliwością samodzielnego opuszczania domu osobom, które czują się zdrowe, nie mają problemów z poruszaniem się  „w poziomie”, ale problem pojawia się, kiedy do pokonania są schody.  Wówczas konieczna staje się pomoc drugiego człowieka, który nie zawsze jest w pobliżu.

Czy zawsze musi tak być?

Obecnie są już dostępne rozwiązania, które umożliwiają pokonywanie barier architektonicznych. A w przypadku bardzo schorowanych osób pozwalają na zwiększenie ich bezpieczeństwa i komfortu pracy opiekunów. Dzięki szerokiej ofercie urządzeń wspierających osoby mające trudności ruchowe przemieszczanie się w pionie dziś można znacznie ułatwić. Wśród ciekawych i bardzo pomocnych urządzeń należy wymienić:

  1. Krzesełko schodowe – Twoja miniwinda
  2. Schodołaz – mobilny transporter schodowy
  3. Podnośnik pionowy – tania alternatywa dla windy
  4. Platforma schodowa – winda bezpośrednio nad schodami
  5. Podnośnik ścienny – sposób na przenoszenie osób niepełnosprawnych w mieszkaniu

 

Ale to musi być bardzo drogie…

Szczerze trzeba przyznać, że powyższe urządzenia nie należą do najtańszych. Trzeba zapłacić nie tylko za samo urządzenie, ale także za montaż. Niekiedy konieczne jest również dostosowanie części budynku do montażu poszczególnych urządzeń. Dlatego warto wiedzieć, że istnieje możliwość częściowego pokrycia kosztów zakupu oraz montażu powyższych urządzeń. W wielu wypadkach dofinansowanie, które można uzyskać np. z PFRON okrywa 80 – 95{68a24649aced58f37f65f174392d56845b88dd88d46f33118fa4849dc5aef396} poniesionych kosztów. Dlatego zamiast siedzieć w domu warto poszukać możliwości swobodnego opuszczania go i powrotu do świata poza mieszkaniem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.