Samotne święta seniora

samotne święta
Nasze wyobrażenie świąt wiąże się z rodzinną atmosferą, czasem spędzanym przy choince pełnej prezentów i białym puchem za oknem. W rzeczywistości jest to obraz, który pokazuje nam reklama i ma on niewiele wspólnego z rzeczywistością. Już na początku listopada można zauważyć, jak media prześcigają się ze sobą z najlepszym wizerunkiem świąt.

Pamiętamy Święta Bożego Narodzenia z dzieciństwa. Co roku mamy przed oczami ten sam obraz – tatę palącego w kominku, mamę robiącą w kuchni cuda z niczego i siebie – jak ozdabiamy choinkę na krześle. Większość dzieci ma ulubioną bombkę, którą zawsze wiesza na tym samym „honorowym miejscu”. To wszystko przypomina nam o świątecznej tradycji, kiedy święta jednoczyły i umacniały więź rodzinną jak „cement”.

Ludziom starszym trudno zrozumieć i zaakceptować sytuację, kiedy muszą święta spędzać samotnie. W obecnym czasie ciężko doszukać się magii świąt… Dużo osób kojarzy ten czas z odpoczynkiem od pracy lub okazją do zrobienia sobie dłuższego urlopu i wyjazdem do ciekawego i ciepłego miejsca. Samotność ma wiele twarzy. Można być samotnym przy wigilijnym stole wśród naszych bliskich, ale samotność może być również celowym wyborem.

Długo wyczekiwany urlop a chora osoba

Starszych osób przywiezionych do szpitala z roku na rok jest coraz więcej. Może to wynikać z faktu, iż ludzie młodzi wstydzą się pokazywać chorą starszą osobę przed swoimi znajomymi w domu, podczas świąt. Nie jest to na pewno przyjemny widok. Często zdarza się również tak, że młode osoby Święta traktują jako czas, kiedy można zrobić sobie małe wakacje i nie mają nikogo zaufanego, komu mogliby powierzyć chorą starszą osobę.

Święta w szpitalu z własnego wyboru

Wśród osób starszych, będących w szpitalu jest grupa osób, która sama zgłasza się do szpitala z niewymuszonej woli. Na każde pytanie z góry mają już swoją przemyślaną odpowiedź. Przychodzą ze spakowaną torbą, ponieważ nie chcą wigilijnej kolacji jeść sami w domu. To przykre, ale im człowiek jest starszy tym mniej osób jest przy nim w tak wyjątkowym czasie, jakim są święta. Nie zawsze jednak wina leży po stronie rodziny. Zdarza się, że osoby starsze zrobiły coś, czego rodzina nie pochwala i przez to nikt nie chce z nimi spędzić Świąt.
Otwierajmy się na potrzeby innych, nie tylko swoje własne. Zapraszajmy do wspólnego świętowania osoby starsze i samotne.
 

Autor:  Natalia Król

1 komentarz


  1. Dlaczego nie ma Portalu “Święta dla samotnego seniora”? To moje trzecie Święta które spędzam samotnie. Owszem sąsiadka zaopatruje mnie w jedzenie, ale czasu dla mnie nie ma. Siostra męża mówi że do mnie że “wpadnie”. Przeważnie dzwoni tylko by się upewnić czy jeszcze żyję. NIKT MNIE NIE ODWIEDZA! 23,5 godziny doby spędzam samotnie tylko ze starym psem. Wpadają 4 razy na dobę młode dziewczyny, by wyprowadzić mojego, równie starego psa. Oczywiście za opłatą. Oduczyłam się już mówić … bo nie mam do kogo.
    Nie życzę nikomu takiej starości!!!!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *