Solina – wyjątkowe miejsce ukryte w Bieszczadach

Solina

Zwykło się uważać, że Solina leży w granicach Bieszczad, jednak pod względem geograficznym Solina i zalew soliński znajdują się w Górach Sanocko – Turczańskich. Główną atrakcją turystyczną tego miejsca jest zapora.

Solina jest znana głównie z walorów przyrodniczych. Po wejściu na zaporę, z prawej strony roztacza się malowniczy widok zalewu. Na solińskiej zaporze w 2015 r. powstał mural przedstawiający zwierzęta, uznawany za największy na świecie. Mural pokrywa obszar o powierzchni ok. 3600 metrów kwadratowych. Z biegiem czasu staje się coraz mniej widoczny, więc osoby chcące zobaczyć go na żywo nie powinny zwlekać z wycieczką do Soliny.

Przystań statków i kąpieliska

Będąc w Solinie warto skorzystać z rejsów statkami turystycznymi, które odpływają z przystani w Solinie, na dwóch trasach (tzw. Biała Flota). Obok przystani znajduje się wodna zjeżdżalnia i kąpielisko. Obecnie nad całym zlewem jest kilka kąpielisk, w tym Solina, Polańczyk i Wołkowyja. Ze względu na to, że Solina jest oblegana przez turystów, warto wybrać się tam po sezonie, albo jeszcze zanim sezon zacznie się na dobre.

Jezioro Solińskie

Będąc nad Jeziorem Solińskim nie wolno zażywać kąpieli w miejscach do tego niewyznaczonych, ponieważ jego brzegi są bardzo strome. Na całym obszarze jeziora obowiązuje strefa ciszy, co oznacza, że nikt oprócz Policji i WOPR nie może używać pojazdów i łodzi z napędem spalinowym. Na akwenie jest uprawiane żeglarstwo i windsurfing. Zbiornik Soliński cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kajakarzy i żeglarzy. Jedną z jego zalet jest fakt, że nie jest tam tak tłoczno, jak np. na Mazurach.

Uzdrowisko Polańczyk

Polańczyk położony niedaleko Soliny jest uzdrowiskową miejscowością od 1974 r. znaną z występowania wód mineralnych. W Polańczyku znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych i domków letniskowych zachęcających do spędzania w nich wolnego czasu przez cały rok. W okresie zimowym zamiast na kąpielisko można wybrać się na narty. Niewielki wyciąg narciarski prowadzi na górę Horb. W Polańczyku mieści się również sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Chcąc skorzystać z „uzdrowiskowych” właściwości tego miejsca, warto pozostać w nim dłużej. Natomiast osoby, które chciałyby poznać to miejsce i jego przyrodnicze walory mogą skorzystać z opcji jednodniowej wycieczki autobusem, ewentualnie z noclegiem w Solinie lub okolicy, co nie będzie wiązało się z dużymi kosztami podróży.

Jak dojechać?

Do Soliny można dojechać od strony Leska, przez Podkaliszcze lub od strony Ustrzyk Górnych i Czarnej. Najlepiej poruszać się własnym samochodem lub wynajętym busem. Pod drodze do zapory znajduje się dużo miejsc parkingowych, punktów gastronomicznych i straganów z pamiątkami. Do samej zapory można dotrzeć pieszo. Połączenia autobusowe z okolicznymi miejscowościami są bardzo ograniczone. Należy pamiętać, że bądź co bądź są to mało skomercjalizowane tereny, o ograniczonej infrastrukturze. Jeżeli masz dość miasta i pragniesz kontaktu z naturą, to miejsce jest idealnym celem podróży.

Opracowanie: https://autokary-podolec.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.