Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu?

sprzęt do ćwiczeń

Ćwiczyć powinien każdy niezależnie od wieku. Trening to oprócz prawidłowej diety podstawa zdrowego trybu życia. Dzięki aktywności fizycznej osoby starsze mogą być nadal zgrabne, zdrowe i dobrze zbudowane. Aby cieszyć się zdrowiem wystarczy odrobina motywacji i dobry plan ćwiczeń.

Regularna aktywność fizyczna pozwala utrzymać organizm w dobrej formie, pozytywnie wpływa na przemianę materii oraz poprawia pracę układu krążenia. Najlepiej trenować w klubie fitness pod okiem instruktora. Można też trenować w domu, wtedy jednak warto zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenia treningowe. Dobry sprzęt treningowy poprawia nie tylko efektywność, ale i komfort ćwiczeń. Warto dowiedzieć się, jakie są najpopularniejsze urządzenia treningowe.

Orbitrek

Orbitrek jest bardzo popularnym urządzeniem treningowym. Z jego pomocą bardzo szybko można spalić kalorie oraz wzmocnić mięśnie dolnej części ciała. Orbitrek idealnie nadaje się do modelowania mięśni ud oraz łydek. Jest to urządzenie wielofunkcyjne wygodne do treningu w mieszkaniu. W sklepach sportowych można kupić różne modele. W zależności od systemu generującego opór wyróżnia się orbitreki:

  • mechaniczne,
  • magnetyczne,
  • elektromagnetyczne.

Orbitrek jest szczególnie zalecany osobom starszym, ponieważ ćwiczenia na nim są bardzo bezpieczne.

Stepper

Kolejnym urządzeniem doskonale nadającym się do ćwiczeń w domu jest stepper. Stepper wyróżnia się niewielkimi rozmiarami. Można na nim ćwiczyć praktycznie w każdym pomieszczeniu. Stepper, choć wygląda niepozornie jest bardzo skuteczny. Trening na stepperze pozwala pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz wzmocnić mięśnie.

Ćwiczenia tego typu są szczególnie polecane osobom, które chcą wzmocnić mięśnie pośladków ud i łydek. Trening na stepperze przypomina wchodzenie po schodach. Jest to bardzo bezpieczna forma ćwiczeń, ponieważ tylko w niewielkim stopniu obciąża stawy.

Drążek do podciągania

Kolejnym urządzeniem bardzo często wykorzystywanym w domu jest drążek do podciągania. Urządzenie to może być zamontowane bezpośrednio do ściany jak również w futrynie drzwi. Drążek do ćwiczeń jest polecany osobom początkującym jak i zaawansowanym w ćwiczeniach. Urządzenie to służy przede wszystkim do wzmacniania i modelowania mięśni grzbietu, brzucha i ramion. Podciągając się na drążku wykorzystuje się ciężar własnego ciała. Należy jednak pamiętać, że podciąganie na drążku jest ćwiczeniem trudnym i wymagającym.