Dbanie o zęby – jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej

Dbanie o zęby - jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej

stomatologPolacy nie mogą poszczycić się zdrowymi zębami. Już małe dzieci mają problem z próchnicą, a osoba w wieku 30 lat bez plomby to prawdziwa rzadkość. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to nasze nawyki tak źle wpływają na stan uzębienia.

Zgrzytanie zębami

Zgrzytanie zębami to nawyk, który ma silny wpływ na stan naszego uzębienia. Nie chodzi tutaj o zgrzytanie towarzyszące silnym emocjom takim jak np. gniew, ale o nocne, nawykowe zgrzytanie zębami. Najczęściej jest ono wynikiem powtórnego przeżywania emocji minionego dnia lub przejawem stresu przed dniem następnym. W wyniku zgrzytania zęby ścierają się i pękają. U wielu pacjentów powstają ubytki spowodowane zgrzytaniem zębami, co nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również może powadzić do powstawania ognisk próchniczych.

Zęby w roli otwieracza

Zęby zbudowane są z najtwardszej tkanki w naszym ciele, niemniej jednak nie jest ona niezniszczalna. Niestety jest wielu ludzi, którzy zdają się o tym zapominać i wykorzystują swoje uzębienie w sposób zupełnie nieodpowiedni. Najczęściej zęby używane są jako otwieracz do butelek lub dziadek do orzechów, aczkolwiek niekiedy zastępują również obcęgi czy kombinerki. Wykorzystywanie swoich zębów w ten sposób z pewnością nie jest dobrym pomysłem, ponieważ każdy zabieg tego rodzaju grozi uszkodzeniami szkliwa. Często zdarza się, że otwieranie zębami butelki kończy się poważnym uszczerbkiem w uzębieniu.

Mycie zębów

To nie żart, mycie zębów również może szkodzić. Zbyt mocne szorowanie zębów może prowadzić do wielu powikłań. W pierwszej kolejności

Fot. pixabay.com
Fot. pixabay.com

należy pamiętać, że podczas silnego szczotkowania, szczególnie z dodatkiem past wybielających oraz z mikrogranulkami, dochodzi do ścierania szkliwa zębów. Ponadto może dojść również do podrażnienia lub nawet uszkodzenia tkanki dziąseł, co z kolei prowadzi m.in. do powstawania stanów zapalnych. Nie można jednak wyciągać zbyt daleko idących wniosków i odpuścić sobie mycie zębów w ogóle. Należy dbać o higienę jamy ustnej, ale rozważnie. Zęby należy szczotkować dokładnie, ale niekoniecznie z dużą siłą.

Gazowane napoje

Kto nie lubi od czasu do czasu wypić odrobiny napoju z bąbelkami? Jednakże sięgając po szklankę gazowanego, słodkiego napoju należy pamiętać, że wpływa on również na nasze uzębienie. Napoje gazowane pite w dużych ilościach wypłukują minerały ze szkliwa. Ponadto zmieniają pH w jamie ustnej, co umożliwia szybki rozwój bateriom kwasotwórczym, które atakują i niszczą szkliwo. Jeśli zatem wypijemy napój gazowany, należy potem dokładnie wypłukać po nim usta wodą. Można również umyć zęby lub wziąć do ust gumę obniżającą pH.

Gryzienie

Gryzienie i żucie to naturalne sposoby rozdrabniania pokarmu. Używane podczas jedzenia nie tylko umożliwiają pożywienie się, ale również wzmacniają mięśnie szczęk i twarzy. Jeśli jednak zamiast pożywienia zaczyna się gryzienie przedmiotów takich jak paznokcie, ołówki, czy twarde cukierki, może dojść do pęknięć szkliwa, a nawet ubytków w zębach. Warto sobie to przypomnieć, zanim następnym razem włożymy ołówek do ust.

Papkowata dieta

Ostatnio bardzo modne są zupy – kremy, warto jednak wspomnieć, że menu złożone z takich papkowatych dań może być bardzo niezdrowe dla naszych zębów. Jedzenie w formie papki oblepia nasze zęby i staje się doskonałą pożywką dla bakterii. Dlatego warto zadbać, aby nasze zęby miały co gryźć każdego dnia. Najlepiej, by w codziennym menu znalazły się twarde, surowe warzywa i owoce, które doskonale wpłyną nie tylko na zęby, ale na cały nasz organizm.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *