Zawał serca – co warto wiedzieć

zawał serca
zawał serca
Fot. pixabay.com

Rocznie około 70 tys. Polaków przechodzi zawał serca. Kolejne 70 tys. jest hospitalizowanych z powodu niestabilnej choroby wieńcowej. To poważny problem dla polityki zdrowotnej. Niezbędna jest edukacja społeczeństwa oraz skuteczna organizacja badań przesiewowych.

 

W Polsce zachorowań na serce jest niemal o 40% więcej niż przykładowo w Danii. Wszystko sprowadza się do czynników ryzyka. „Zachorowania wynikają z tego, że 10 mln Polaków cierpi na nadciśnienie, 18 mln – zmaga się ze zbyt wysokim cholesterolem, a ponad 2 mln – ma cukrzycę. Te czynniki wzmagają rozwój miażdżycy, prowadzącej do zawałów serca, jak również udarów mózgu, których w Polsce mamy ok. 80 tys. rocznie” – wyjaśnia w wywiadzie dla serwisu infoWire.pl prof. dr hab. n. med. Tomasz Zdrojewski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

Priorytetem dla polityki zdrowotnej w Polsce stało się dążenie do wcześniejszego wykrywania czynników ryzyka. Dużych nakładów pracy wymagają edukacja społeczeństwa oraz organizacja badań przesiewowych. „W Polsce problemem jest niechęć młodych mężczyzn do badań profilaktycznych. Wykrycie czynników ryzyka pozwala na skuteczne leczenie choroby w jej wczesnym stadium” – podkreśla ekspert. Istotną rolę w tej kwestii powinna odgrywać medycyna pracy.

 
 

Zawał serca może dotknąć każdego, kto zmaga się z czynnikami ryzyka, czyli np. nadwagą, nadciśnieniem czy długotrwałym i silnym stresem. „Zawały zdarzają się nawet u ludzi młodych – trzydziestoparoletnich. Istnieją również specyficzne dolegliwości, jak hipercholesterolemia rodzinna. Osoba cierpiąca na tę chorobę ma wysoki cholesterol i jeżeli się nie leczy, jest narażona na zawał nawet w wieku dwudziestu kilku lat” – informuje rozmówca.

Źródło: infoWire.pl

2 komentarze


  1. To prawda, że nieco zaniedbujemy swoje zdrowie. Nie dbamy o profilaktykę. Często nie mamy czasu na zrobienie podstawowych badań, niewłaściwie się odżywiamy, no i oczywiście prowadzimy stresujący tryb życia. To wszystko niestety nie sprzyja naszemu zdrowiu, szczególnie sercu. Musi jednak minąć jeszcze kilkanaście lat, aby zmieniło się nasze myślenie na ten temat.

    Odpowiedz

  2. „Zachorowania wynikają z tego, że 10 mln Polaków cierpi na nadciśnienie, 18 mln – zmaga się ze zbyt wysokim cholesterolem, a ponad 2 mln – ma cukrzycę” Wynika z artykułu że mamy 30mln chorych a dobrzy lekarze pouciekali z polski .

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *