Życie z protezą zębową – zalecenia

protezy

protezy

Nasz uśmiech mówi o nas wiele rzeczy. Czy jesteśmy prawdziwie szczęśliwi? Czy może uśmiechamy się, bo tego wymaga chwila? Uśmiech mówi o tym, jaki jest stan naszego zdrowia i czy dbamy o siebie. Od wieków ludzie usiłowali znajdować skuteczne metody dbania o zęby. Pierwsze szczoteczki miały być wykonane z trzcin porastających wybrzeże egipskiego Nilu. Później, co odważniejsi próbowali elementy drewniane łączyć ze zwierzęcymi włosami i nie był to koniecznie dobry zabieg. Co z ludźmi, którzy bezpowrotnie utracili zęby? Protezy w formie, jaką stosuje się dziś, są stosunkowo niedawnym wynalazkiem. Są bowiem wykonane z tworzyw sztucznych, a to wymaga rozwiązań współczesnej inżynierii.

Co możemy zrobić dla naszego zdrowia, jeżeli dane nam będzie nosić protezę?

Wskazań i przeciwwskazań jest wiele. Lecz jeżeli będziemy stosować się do zaleceń naszego dentysty, z pewnością przygoda z protezami będzie nam się dobrze kojarzyć.

Najtrudniejsze są początki

Jak to zwykle bywa, pierwsze przymiarki do założenia protezy mogą być bolesne. Jeżeli ból jest bardzo wyraźny, nie powinniśmy na siłę nosić jej cały dzień. W przypadku dostosowywania się naszej jamy ustnej do protezy wystarczą regularne noszenia stopniowo przyzwyczajające nas do kształtu elementów. Jeżeli ból nadal nie mija, powiedzmy o tym naszemu specjaliście. Możliwe są bowiem korekty (najczęściej bezpłatne). Dostosuje on kształtem protezę do naszej anatomii jamy ustnej. Kolejną rzeczą ważną przy noszeniu protezy jest przyzwyczajenie naszej szczęki do harmonijnego współdziałania z nią. Standardem jest bowiem wypadanie jej albo utrata stabilności w jamie ustnej, gdy nie do końca nauczeni jesteśmy jak temu przeciwdziałać. Podobnie bywa z jedzeniem. Wtedy, jeżeli próbujemy oddzielić kęs jedzenia przednią częścią protezy, jej tył zaczyna oddzielać się od dziąseł w głębszej części jamy ustnej. Klej do protez może przeciwdziałać takim ruchom protezy, jego zastosowanie powinno być bezwzględnie skonsultowane z naszym dentystą. Może on nas ostrzec, że niekorzystnie działają one na naszą śluzówkę dziąseł.
Gdy dobierzemy odpowiedni klej do protez, zwiększy się komfort noszenia naszej protezy. Odpowiedni dla nas klej do protez można kupić np. tutaj: https://www.apo-discounter.pl/higiena-jamy-ustnej-kleje-do-protez-c-265_303_1056.html

Higiena to podstawa

Samo dbanie o protezy jest niezbyt skomplikowanym działaniem. Nie wszystkie protezy możemy nosić całodobowo. Większość wyciąga się na noc i umieszcza w specjalnym płynie czyszczącym. Inne protezy wymagają pozostania w miejscu ciemnym i suchym. Wcześniej muszą być przeczyszczone szczoteczka z mydłem. Minimum dwukrotnie w ciągu dnia. Najlepiej rano i wieczorem. Z reguły nie powinno się stosować do tego pasty do zębów. Może ona uszkadzać powierzchnię niektórych protez. Innym standardowym zaleceniem jest mycie ich albo przepłukiwanie po każdym pojedynczym posiłku. Standardem jest też oddawanie ich do naszego specjalisty, jeżeli wypadną nam na ziemię i uszkodzą się. Jak widać, nie są to zalecenia szczególnie trudne do zapamiętania. Szczegóły i wskazania co do higieny i stosowania protez są świetnie znane naszemu dentyście. Powinniśmy słuchać jego wskazań, wtedy noszenie naszych protez będzie o wiele przyjemniejsze i łatwiejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.