Adwentowe zwyczaje

adwent

Adwent to w kulturze chrześcijańskiej czas radosnego oczekiwania. Tak jak każda mama oczekuje swojego dziecka, tak i my czekamy na małego Jezusa. Nasza tradycja jest bardzo bogata i w szczególny sposób czcimy ten niezwykły czas.

Roraty

Roraty to msza odprawiana o świcie od poniedziałku do soboty przez cały okres adwentu. Podczas jej odprawiania zapalona jest specjalna świeca – roratka. Symbolizuje ona Marię Bogarodzicielkę, stąd też często przyozdabiana jest błękitną wstążka. Niekiedy dodatkowo przybiera się ją świeżą zielenią symbolizującą życie. Msza roratnia rozpoczyna się w ciemności oświetlanej jedynie lampionami przynoszonymi przez uczestników. Także te małe latarenki mają swoją symbolikę. Odnoszą się one do ewangelicznych lamp, które miały ze sobą Mądre Panny oczekujące na Oblubieńca. Tym razem te piękne światełka wskazują, że czekamy na narodziny Boga.

Schody

W kościołach pojawiają się różne dekoracje adwentowe. Jedną z nich są schody łączące niebo z ziemią. Na ich szczycie sadzana jest figurka symbolizująca małego Jezusa. Każdego dnia podczas odprawiania rorat figurka przenoszona jest o stopień niżej, aż w Wigilię trafia do przygotowanego dlań żłóbka.

Wieniec adwentowy

To domowa ozdoba, która przywędrowała do nas z Niemiec. Wieniec zbudowany jest z gałązek drzew iglastych i świątecznych ozdób. Cechą charakterystyczną wieńca są cztery świece. Każdą z nich zapala się w kolejne niedziele adwentu. W pierwszą niedzielę adwentu zapalana jest pierwsza, w drugą – dwie itd.

W okresie adwentu obchodzimy również święta nie do końca związane z samymi świętami i oczekiwaniem na nie. Niemniej jednak zostały one powiązane z tym przedświątecznym okresem. 4 grudnia obchodzimy imieniny Barbary. Tego dnia obchodzone jest również święto górników. Wśród tradycji tego dnia są msze święte odprawiane w podziemnych kaplicach.

Drugim ważnym świętem jest 6 grudnia, czyli wspomnienie św. Mikołaja. Na noc poprzedzającą ten dzień czekają wszystkie dzieci, ponieważ tradycyjnie, pod poduszką mogą znaleźć słodkie upominki lub niewielkie zabawki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.