Adwentowe zwyczaje

adwent

W kościele katolickim adwent to czas radosnego oczekiwania. Tak jak każda mama oczekuje swojego dziecka, tak i my czekamy na małego Jezusa Chrystusa.

Nasza tradycja jest bardzo bogata w adwentowe zwyczaje, które chętnie kultywujemy w polskich domach.

  • Adwent to czas oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. W kościele katolickim jest to czas pokuty i przygotowania się duchowego na czas Bożego Narodzenia.
  • Okres adwentu rozpoczyna się w 4 niedzielę liczoną od 24. grudnia – wigilii świąt Bożego Narodzenia. W Polsce z tym szczególnym czasem związanych jest wiele zwyczajów i symboli zarówno kościelnych jak i świeckich.
  • Jednym z najbardziej znanych zwyczajów jest msza roratnia odprawiana o świcie. Uczestnicy nabożeństwa przynoszą ze sobą lampiony adwentowe i śpiewają pieśni adwentowe.
  • Do symboli adwentowych zaliczają się wieńce adwentowe, w których w kolejne niedziele adwentu zapala się kolejne świece, kalendarze adwentowe, dekoracje w postaci schodów do nieba.
  • W okresie adwentu obchodzone są także charakterystyczne uroczystości takie jak wspomnienie św. Barbary czy wspomnienie św. Mikołaja.

Zobacz też: Jak dekorować pierniki?

adwent

Adwent – co to takiego?

Słowo „adwent” pochodzi od łacińskiego adventus, które oznacza „przyjście, nadejście”. W Kościele chrześcijańskim jest to czas oczekiwania na powtórne przyjście Zbawiciela. Adwent trwa cztery tygodnie, a dokładniej przez okres czterech kolejnych niedziel poprzedzających Boże Narodzenie. Dla Chrześcijan jest to także czas pokuty i zapowiadające powtórne przyjście Jezusa. W Polsce mamy wiele zwyczajów adwentowych zarówno kościelnych jak i świeckich. Niektóre z nich praktykowane są od stuleci a inne pojawiły się stosunkowo niedawno.

Roraty

Roraty to msza adwentowa odprawiana ku czci Maryi Panny. Nabożeństwo to odbywa się o ludowe okresu adwentu świcie od poniedziałku do soboty przez cały okres adwentu. Podczas jej odprawiania zapalona jest specjalna świeca – roratka, symbolizującą Matkę Bożą. Świeca ta często przyozdabiana jest błękitną wstążka. Niekiedy dodatkowo przybiera się ją świeżą zielenią symbolizującą życie. Msza roratnia rozpoczyna się w ciemności oświetlanej jedynie lampionami adwentowymi przynoszonymi przez uczestników. Także te małe latarenki mają swoją symbolikę. Odnoszą się one do ewangelicznych lamp, które miały ze sobą ewangeliczne Mądre Panny oczekujące na Oblubieńca. Tym razem te piękne światełka wskazują, że czekamy na narodziny Boga.

Podczas mszy roratnich śpiewane są również pieśni adwentowe. Ich treści opowiadają historię Najświętszej Maryi Panny a także zapowiadają powtórne przyjście Jezusa Chrystusa.

Wieniec adwentowy

Wieniec adwentowy

Wieniec adwentowy pochodzi z Niemiec. To dekoracja, która ozdabia domy i pojawia się zwyczajowo w kościołach. Wieniec zbudowany jest z gałązek drzew iglastych i świątecznych ozdób. Cechą charakterystyczną wieńca są świece symbolizujące cztery niedziele adwentowe. Każdą z nich zapala się w kolejne niedziele adwentu. W pierwszą niedzielę adwentu zapalana jest pierwsza, w drugą – dwie itd.

Schody

W okresie adwentu w kościołach pojawiają się różne dekoracje nawiązujące do czasu oczekiwania na Boże Narodzenie. Jedną z nich są schody łączące niebo z ziemią. Na ich szczycie sadzana jest figurka symbolizująca małego Jezusa. Każdego dnia podczas odprawiania mszy roratniej figurka przenoszona jest o stopień niżej, aż w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia trafia do przygotowanego dlań żłóbka.

czekoladowy kalendarz adwentowy

Kalendarz adwentowy

Kalendarz adwentowy to świecki, stosunkowo nowy, zwyczaj adwentowy. Jego zadaniem jest odliczanie kolejnych dni okresu adwentowego. Ze względu na to, że cztery tygodnie adwentu trwają różną ilość dni, w przypadku kalendarzy adwentowych przyjmuje się długość adwentu – 24 dni. Liczenie okresu adwentowego rozpoczyna się 1. grudnia i kończy w wigilię Bożego Narodzenia. Każdego dnia w kalendarzu adwentowym odkrywa się kolejną niespodziankę. W zależności od kalendarza może to być słodka niespodzianka w postaci czekoladki w świątecznym wzorze, mały kosmetyk lub inny drobiazg. W ostatnich latach pojawiły się także kalendarze adwentowe ze specjalnymi wyzwaniami. Występują one w postaci aplikacji telefonicznych, które codziennie wysyłają drobne zadanie mające na celu lepsze wykorzystanie czasu adwentu i przygotowanie się do przyjścia Jezusa Chrystusa.

Uroczystości podczas adwentu

W okresie adwentu obchodzimy również święta nie do końca związane z samymi świętami Bożego Narodzenia i oczekiwaniem na nie. Niemniej jednak zostały one powiązane z tym przedświątecznym okresem.

4. grudnia obchodzimy wspomnienie św. Barbary. Tego dnia obchodzone jest również święto górników. Wśród tradycji tego dnia są msze święte odprawiane w podziemnych kaplicach.

Drugie ważne święto obchodzone jest 6. grudnia, jest to wspomnienie św. Mikołaja. Na noc poprzedzającą ten dzień czekają wszystkie dzieci, ponieważ tradycyjnie, pod poduszką mogą znaleźć słodkie upominki lub niewielkie zabawki.