Choroba POChP – Objawy i przebieg

Choroba POChP – Objawy i przebieg

Badania wskazują, że POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, dotknęła już blisko 2 miliony Polaków, a na całym świecie choruje na nią blisko 400 milionów ludzi! To właśnie dlatego wskazana przez nas jednostka chorobowa została określona chorobą cywilizacyjną. Jeśli zatem zastanawiasz się czym jest choroba POChP i jakie są jej objawy, jesteś w odpowiednim miejscu. W tym artykule zaprezentujemy Ci istotne informacje związane z omawianą jednostką chorobową, a także podpowiemy, co może ją powodować. Wspomnimy także o diagnostyce oraz przebiegu POChP. Serdecznie zapraszamy do lektury poniższego tekstu.

POChP jedną z najczęstszych przyczyn zgonów

Nie ulega wątpliwości, że choroby płuc to obecnie jedne z najczęściej występujących chorób. Warto jednak zaznaczyć, że to właśnie Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc znajduje się dziś na czwartym miejscu na liście najczęstszych przyczyn zgonów! Dlaczego o tym wspominamy? Przede wszystkim dlatego, że w latach dziewięćdziesiątych była to pozycja… szósta. W praktyce oznacza to, że choć minęło zaledwie trzydzieści lat, Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc znalazła się aż dwie pozycje wyżej, a wszystko wskazuje na to, że niebawem zajmie ona miejsce trzecie. Statystyka pozostaje bowiem nieubłagana – prognozy lekarzy wskazują, że otaczające nas środowisko ma negatywny wpływ na stan naszych płuc.

Choroba POChP – objawy Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc cechuje się szeregiem charakterystycznych objawów. Poniżej znajduje się lista objawów, które mogą wskazywać na POChP.

Choroba POChP – Objawy:

  • Odkrztuszanie plwociny – Plwocina jest wydzieliną powstałą m.in. w płucach, zawierającą w sobie między innymi ślinę, komórki złuszczonego nabłonka oraz resztki pokarmowe. Zdarza się, że jest ona zabarwiona krwią lub ropą.
  • Przewlekły kaszel –Kaszel jest częstym objawem chorych na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc , Kaszel może pojawiać się niezależnie od pory dnia.
  • Brak możliwości złapania powietrza – Duszność o charakterze przewlekłym jest podstawowym objawem Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Zdarza się , że chory odczuwa brak możliwości złapania powietrza nawet podczas jedzenia czy innych podstawowych codziennych czynności.
  • Słabnąca kondycja fizyczna – Obniżona tolerancja wysiłku to efekt obturacji, a więc zwężenia górnych dróg oddechowych (oskrzeli) pacjenta. Objaw ten może być widoczny szczególnie u osób, które w przeszłości mogły pochwalić się nieprzeciętną kondycją fizyczną.

Więcej informacji na temat objawów POChP znajdziesz na stronie https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/. Oddychajmy.pl to portal poruszający tematykę Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, Jeśli chcesz zwiększyć swoją wiedzę na temat POChP, kliknij w powyższy link.

Czy POChP to choroba zakaźna?

Dobrze – wiesz już czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc i znasz zagadnienie „choroba POChP – objawy”. Najwyższa pora wyjaśnić Ci, skąd właściwie bierze się wskazana jednostka chorobowa. Czy jest to choroba zakaźna? Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna: nie. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy listę najczęstszych przyczyn wywołujących Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc.

  • Palenie papierosów – Badania wskazują, że aż 90% spośród wszystkich pacjentów cierpiących na POChP to palacze! Jeśli zatem palisz różnego rodzaju wyroby tytoniowe, pamiętaj, że zawierają one w sobie około czterech tysięcy szkodliwych substancji, spośród których część uznawana jest za rakotwórczą.
  • Praca w środowisku pyłowym – Drugą najczęstszą przyczyną występowania Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc jest pył. To właśnie dlatego górnicy, hutnicy i pracownicy tartaków są w grupie bardzo narażonej na POChP.
  • Zanieczyszczenia powietrza – Nie od dziś wiadomo, że smog to prawdziwa trucizna dla naszych płuc – szczególnie w okresie zimowym. Ogrzewanie mieszkań nieprzeznaczonymi do tego celu materiałami może być zatem fatalne w skutkach dla całego społeczeństwa.
  • Predyspozycje indywidualne – Na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc chorują również osoby, które w dzieciństwie miały nawracające infekcje dolnych dróg oddechowych lub cierpią na zaburzenia rozwojowe płuc (okres płodowy).

Podsumowanie zagadnienia – Choroba POChP – Objawy

W tym artykule przedstawiliśmy, czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc. Omówiliśmy także zagadnienie objawów choroby POChP i podpowiedzieliśmy, na które symptomy warto zwrócić szczególną uwagę. Jeśli zatem wiesz, że wskazana przez nas jednostka chorobowa może dotyczyć właśnie Ciebie lub bliskiej Ci osoby, koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym w celu szczegółowej diagnostyki. Specjalista z całą pewnością w pierwszej kolejności skieruje Cię na spirometrię, która zbada stan Twoich płuc – zarówno ich objętość, jak i pojemność. Jeśli okaże się, że cierpisz na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc, nie wpadaj w panikę. Pamiętaj, że zmiana trybu życia i wdrożenie odpowiedniej farmakoterapii może istotnie poprawić Twój komfort życia.