Co to jest cytologia – o czym warto wiedzieć

Fot. www.menopauza.pl
Fot. www.menopauza.pl

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu oficjalnie na nowotwory umierało niewiele osób, zaś u dużej liczby osób wykrywano je dopiero w czasie sekcji zwłok. Wtedy też informacja o raku była wyrokiem, jednak dziś już tak nie jest. Obecnie szybko wykryty nowotwór bardzo często jest wyleczalny, trzeba jednak zadbać o to, by w porę został zdiagnozowany. Jednym z badań profilaktycznych, które należy systematycznie wykonywać jest cytologia.

 

Cytologia – gdzie ją można wykonać?
Badanie cytologiczne wykonywane jest przez ginekologa na wizycie kontrolnej. Bardzo często to lekarz ginekolog proponuje pacjentkom wykonanie tego badania, jednak jeśli tego nie zrobi sama możesz poprosić o jego wykonanie.

Cytologia – koszty
Badanie cytologiczne wykonane w gabinecie lekarza mającego podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia jest wykonywane bezpłatnie.

Cytologia – jak wygląda badanie?
Podczas standardowego badania ginekologicznego lekarz pobiera próbkę błony z szyki macicy. Do tego celu wykorzystywana jest specjalna szczoteczka. Należy zwrócić uwagę, aby próbka nie była pobierana drewnianym patykiem z wacikiem. Po pobraniu próbka umieszczana jest w sterylnym pojemniku i podpisywana. Następnie wędruje do laboratorium. Zazwyczaj wyniki są po około miesiącu. Najczęściej można odebrać wyniki w gabinecie lekarskim. Częstą praktyką jest to, że w przypadku złych wyników pacjentka jest zapraszana na wizytę do lekarza, który podejmuje dalsze działania. Jeśli wyniki są prawidłowe pacjentka nie zawsze jest o nich informowana.

Cytologia – jak się przygotować?
Badanie cytologiczne nie wymaga specjalnych przygotowań, niemniej jednak należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim cytologii nie należy wykonywać 5 dni po miesiączce oraz 5 dni przed kolejną. Ponadto nie należy wykonywać badania dzień po stosunku lub irygacji, jak również podczas stosowania globulek dopochwowych (należy odczekać co najmniej 3 dni od zakończenia kuracji), ponieważ może to zniekształcić wyniki badania.

Cytologia – czego można się dowiedzieć?
Badanie cytologiczne pozwala na wykrycie różnych nieprawidłowości w szyjce macicy takich jak np. stany zapalne, dysplazja a nawet raka szyjki macicy.

Cytologia – niezbędna profilaktyka
Lekarze ginekolodzy uznali, że cytologia to jedno z podstawowych badań profilaktycznych, które powinna wykonywać każda dorosła kobieta niezależnie czy rozpoczęła już życie seksualne czy też nie. Zaleca się wykonywanie tego badania raz na 12 miesięcy począwszy od ukończenia 25 roku życia. Warto pamiętać, że takie badanie jest krótkie i bezbolesne, a jego wykonanie może wykluczyć nowotwór lub pozwolić na jego szybką diagnostykę. Warto pamiętać, że rak szyjki macicy wykryty we wczesnym stadium jest w dużym stopniu wyleczalny.