Naglące nietrzymanie moczu to tylko jeden z rodzajów dolegliwości, która dla cierpiących na nią osób jest bardzo wstydliwa. Okazuje się jednak, że coraz więcej osób mierzy się z problemem nietrzymania moczu. Przyczyny tej dolegliwości mogą być bardzo różne. Nie warto udawać, że nie ma problemu, tylko zwrócić się o pomoc do specjalisty.
Nietrzymanie moczu — powszechny, a wstydliwy problem
Leczenie nietrzymania moczu często wymaga zaangażowana i współpracy z bardzo różnymi specjalistami: od chirurga, przez ginekologa, urologa, neurologa, po — bardzo istotnego w kontekście tego problemu — fizjoterapeutę. W wielu przypadkach ćwiczenia mięśni Kegla, odpowiednia rehabilitacja, praca z fizjoterapeutą uroginekologicznym może dać bardzo zadowalające efekty. Wiele zależy jednak także od tego, czy mowa o wysiłkowym nietrzymaniu moczu czy np. nietrzymania moczu z parcia, które ma zupełnie inne przyczyny. Bardzo istotne jest więc, by objawy nietrzymania moczu nie były przez nas bagatelizowane, ale skłaniały do poszukania pomocy u specjalisty. Oczywiście można wyposażyć się w odpowiednie produkty na nietrzymanie moczu, takie jak produkty Tena: majtki chłonne, pieluchomajtki czy podpaski (wszystko zależy od bardzo indywidualnej sytuacji), natomiast warto zgłosić ten problem lekarzowi pierwszego kontaktu, ginekologowi czy urologowi.
Problem nietrzymania moczu w dużej mierze dotyczy kobiet (od 20 do 40%), z wiekiem pojawia się także u mężczyzn. W przypadku kobiet często problemy zaczynają się znacznie wcześniej (m.in. kiedy mięśnie dna miednicy po porodzie zostają osłabione, kobiety są także częściej narażone na infekcje cewki moczowej oraz wiele innych problemów urologiczno-ginekologicznych, które mogą skutkować m.in. problemami z nietrzymaniem moczu). Dlatego tak ważne w ich przypadku są ćwiczenia mięśni dna miednicy.
Skąd biorą się problemy z nietrzymaniem moczu?
Nietrzymanie moczu także u osób starszych może mieć bardzo różne przyczyny. Aby móc wdrożyć skutecznie metody leczenia nietrzymania moczu albo przynajmniej zahamować rozwój tego problemu, trzeba najpierw ustalić, co za niego odpowiada. Ogromna część problemów związanych z nietrzymaniem moczu wiąże się z naszym stylem życia, a także przebytymi chorobami. Ogromne znaczenie mają zabiegi w okolicach dróg moczowych i rodnych (z tego też powodu problem ten tak często dotyka kobiety). W przypadku kobiet nietrzymanie moczu występuje najczęściej:
- w wyniku uszkodzenia mięśni dna miednicy mniejszej,
- uszkodzenia lub osłabienia mięśni Kegla,
- osłabienia mięśni okalających cewkę moczową,
- w wyniku porodu (ponad 30% przypadków),
- w wyniku menopauzy i związanych z nią zmian gospodarki hormonalnej.
U mężczyzn przyczyną najczęściej jest przerost gruczołu krokowego. Warto jednak podkreślić, że pojawieniu się problemu sprzyjają także nadwaga i otyłość, często infekcje, zaparcia oraz choroby układu nerwowego.
Nie tylko wysiłkowe nietrzymanie moczu
Obecnie wyróżnia się następujące rodzaje nietrzymania moczu:
- wysiłkowe nietrzymanie moczu — towarzyszy wzrostowi ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej; pojawia się więc kiedy kaszlem, kichamy, pracujemy fizycznie, ćwiczymy; mimowolne wyciekanie moczu to pojawienie się na bieliźnie niewielkich objętości moczu; sytuacji tej nie towarzyszy uczucie parcia na pęcherz; w takiej sytuacji doskonałym zabezpieczeniem najczęściej okazują się podpaski oraz inne niewielkich rozmiarów artykuły higieniczne).
- nietrzymanie moczu z parcia — nietrzymaniu moczu w tej sytuacji towarzyszy przymusowe parcie na mocz, które powoduje popuszczanie płynów; przyczyną może być niestabilność lub nadmierna pobudliwość pęcherza moczowego; w takim przypadku dochodzi do bezwiednej utraty moczu (także w trakcie nocnego spoczynku), którą poprzedza silne parcie na pęcherz.
- mieszane nietrzymanie moczu — to połączenie objawów charakterystycznych i dla nietrzymania wysiłkowego i naglącego nietrzymania z parcia
- nietrzymanie moczu z przepełnienia — dotyczy najczęściej mężczyzn z powiększonym gruczołem krokowym, któremu towarzyszy stałe lub czasowe wyciekanie moczu z przepełnionego pęcherza; powodem nietrzymania jest upośledzona kurczliwość wypieracza pęcherza.
Jak sobie pomóc?
Dzisiaj powszechnie dostępne są produkty na nietrzymanie moczu. Nietrzymanie moczu u osób starszych często trudno już jest zatrzymać. W takim przypadku warto sięgnąć po pieluchomajtki, majtki chłonne, podpaski czy pieluchy dla dorosłych. Rodzaj produktu powinien być uzależniony od potrzeb konkretnej osoby. Produkty Tena dedykowane są jednak nie tylko osobom starszym, lecz także pomagają np. kiedy pojawia się nietrzymanie moczu po porodzie.
Pieluchy dla dorosłych Tena ułatwiają codzienne funkcjonowanie, ale oczywiście nie rozwiązują problemu. Jeśli tylko to możliwe, warto więc zawalczyć o wyeliminowanie problemu lub przynajmniej jego zahamowanie lub zmniejszenie. W tym celu trzeba jednak skorzystać z profesjonalnej pomocy urologa, ginekologa, którzy wskażą najlepszą drogę postępowania. Czasami potrzebny jest zabieg chirurgiczny, czasami kluczowa jest fizjoterapia i ćwiczenie mięśni Kegla oraz wdrożenie do codzienności większej dawki aktywności fizycznej. Warto także spróbować zawalczyć o mniejszy stres, ponieważ również i on jest istotnym czynnikiem doprowadzającym do rozwoju problemu.
Artykuł powstał w ramach współpracy z marką TENA