Najlepszy sposób na wybielanie zębów – zastosowanie laserów

laserowe wybielanie zębów

laserowe wybielanie zębów

Śnieżnobiały uśmiech to marzenie wielu osób. Pacjenci często pytają dentystów jak najlepiej postępować i z jakich zabiegów korzystać, aby osiągnąć zadowalający i trwały efekt. W ostatnim czasie bardzo popularne staje się wybielanie zębów za pomocą lasera, które można przeprowadzić w licznych gabinetach stomatologicznych.

Jak  przygotować się do laserowego wybielania zębów?

Aby cieszyć się zachwycającym, śnieżnobiałym uśmiechem trzeba dobrze się do tego przygotować. Przede wszystkim należy sprawdzić, jakie są najważniejsze przeciwwskazania do skorzystania z tego zabiegu. Kolejną istotną kwestią jest wizyta kontrolna u stomatologa. Podstawowym warunkiem do wybielania zębów praktycznie każdą metodą, jest ich całkowite wyleczenie. Tylko zęby zdrowe mogą być poddawane takim zabiegom. Przygotowując pacjenta do wybielania zębów, dentysta zwróci uwagę, czy nie ma na nich żadnych osadów, czy kamienia. Czasami potrzebne jest usuwanie kamienia i piaskowanie, które musi się odbyć kilka dni przed wybielaniem. Jest to bardzo ważne, ponieważ muszą się wygoić wszelkie podrażnienia dziąseł, szkliwo musi też mieć czas, żeby odpocząć. Wykonanie wszelkich zabiegów „naprawczych” jest konieczne, do tego, aby po wybielaniu zęby nie miały różnokolorowych, widocznych plamek. Ponadto wyleczone i oczyszczone zęby łatwiej się wybielają i rozjaśniają.

Jak przebiega zabieg laserowego wybielania zębów?

Wybielanie zębów laserami przebiega w kilku etapach. Najpierw do ust trzeba włożyć specjalny rozwierak do ust, a dziąsła posmarować wazeliną, aby nie były poddane działaniu laserów. Następnym krokiem jest dokładne czyszczenie i suszenie zębów. Dopiero wtedy można nałożyć preparat do wybielania. Lampy laserowe układa się w ten sposób, żeby światło padało prostopadle z odległości około 30 centymetrów. Naświetla się 20 do 40 minut, po czym usuwa się z zębów wcześniej zaaplikowany preparat oraz wazelinę z dziąseł. Usta trzeba dokładnie przepłukać letnią wodą. Po zakończeniu zabiegu dobrze jest porównać aktualny odcień zębów z tym sprzed wybielania oraz z tym, który chciało się osiągnąć.

Jakich zasad trzeba przestrzegać po laserowym wybielaniu zębów?

Po zabiegu laserowego wybielania zębów również trzeba przestrzegać kilku niezwykle istotnych zasad. Pozwoli to na uzyskanie trwałego efektu i zapobiegnie uszkodzeniu zębów oraz dziąseł. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że po zabiegu wybielania zębów, szkliwa są bardzo podatne na wchłanianie wszelkich barwników z pożywienia. Dlatego przez kilka dni po laserach (min. 48 godzin) nie można palić papierosów ani spożywać barwiących pokarmów i płynów. Zalecana jest tzw. biała dieta, która składa się z produktów, niezawierających barwników. Trzeba zrezygnować m.in. z kawy, herbaty, soków, czerwonego wina, owoców, które mogą barwić, słodyczy. Utrzymanie białej diety jest zalecane przed co najmniej tydzień lub dwa. Aby wzmocnić efekt, dobrze jest dodatkowo stosować pasty, które ochraniają szkliwo oraz preparaty fluorkowe. Dzięki temu zęby będą ochronione przed nadwrażliwością i dolegliwościami bólowymi. Ważne jest także to, aby bezpośrednio po przeprowadzonym zabiegu min. 2 godziny nie jeść, ani nie pić nic poza wodą niegazowaną. Nie można też, rzuć gumy, ssać cukierków, ani myć zębów. Trzeba postępować bardzo delikatnie. Laserowe wybielanie zębów daje efekt, który może się utrzymywać do dwóch lat.

Po zabiegu trzeba także odpowiednio pielęgnować zęby. Dobrym rozwiązaniem jest używanie jedynie miękkiej szczoteczki oraz pasty, która ma działanie ochronne. Warto też zwrócić uwagę na to, żeby płyn do płukania jamy ustnej był pozbawiony alkoholu.

Kiedy nie powinno się wybielać zębów za pomocą laserów?

Można wskazać wiele czynników, które stanowią poważne przeciwwskazanie do laserowego wybielania zębów. Przede wszystkim są to różne choroby przyzębia oraz zapalanie dziąseł. Nie poleca się wybielania w przypadku nadwrażliwości szkliwa oraz przy paleniu papierosów. Laserowego zabiegu nie można też przeprowadzić w czasie trwania ciąży i karmienia piersią. Poważnym przeciwwskazaniem jest duża ilość plomb i koron, a także uczulenie na utleniacze i inne składniki obecne w środkach używanych podczas wybielania.

Zabieg laserowego wybielania zębów jest bardzo skuteczny, a jego efekty utrzymują się naprawdę przed długi czas. Warunkiem koniecznym jest jednak przestrzeganie wskazanych zasad i stosowanie się do wskazówek stomatologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.