Ogrodnictwo ekologiczne – kilka prostych zasad

ogrodnictwo ekologiczne

Uprawianie roślin, które jest jak najbardziej zgodne z naturą, określa się obecnie mianem ogrodnictwa ekologicznego. Warto na nie stawiać, bo jest ono zdrowsze: zarówno dla środowiska, jak i dla ludzi, którzy spożywają jego plony.

Jak prowadzić ogród ekologiczny?

Pierwszą istotną sprawą jest kwestia przekopywania i nawożenia gleby. Ziemię pod uprawy należy przekopywać (by dostarczyć jej tlenu), jednak niezbyt często. Gleba jest bowiem ekosystem, gdzie poszczególne grupy organizmów zajmują właściwe im miejsce. Po przekopaniu dochodzi do ich przemieszania i potrzeba czasu, by w ekosystemie powróciła równowaga. Aby uniknąć częstego kopania w ziemi, postawić można też na metody takie jak: spulchnianie przy pomocy wideł, czy napowietrzanie przy użyciu aeratora bądź wertykulatora. Kolejną rzeczą jest zaś uzdatnianie gleby: w ogrodzie ekologicznym kluczowa jest rezygnacja z nawozów chemicznych i zastąpienie ich nawozami naturalnymi. Może być to: kompost, obornik, czy węgiel brunatny i dolomit.

Dobrym rozwiązaniem stać się może także skorzystanie z gotowych środków naturalnych, na przykład marki Target. W ofercie firmy można znaleźć różne rodzaje nawozów ekologicznych, wyprodukowanych na bazie naturalnych składników. Są to nawozy do roślin takich jak:

  • winorośl,
  • drzewa owocowe,
  • truskawki,
  • borówki,
  • warzywa (m.in. pomidory, ogórki),
  • zioła,
  • iglaki,
  • róże.

W ofercie sklepu Target znaleźć można również ekologiczne produkty do ochrony roślin. Będą one pomocne w zapobieganiu i zwalczaniu chorób, czy w eliminacji szkodników. Szeroki wybór pozwoli na zakup środków zarówno do trawników, kwiatów, krzewów owocowych, jak i do warzyw czy roślin ozdobnych.

Ogrodnictwo ekologiczne – cenne wskazówki

Decydując się na prowadzenie ogrodu ekologicznego, warto mieć na uwadze jeszcze kilka istotnych spraw. Po pierwsze to, że gleba nie powinna pozostawać bez okrycia (bo to m.in. pomoże ochronić ją przed chwastami). Ważne więc, by rośliny sadzić gęsto (tak jak rosną one naturalnie). Dzięki temu swoimi pędami i liśćmi będą dobrze osłaniać podłoże. Aby gleba została zakryta jeszcze skuteczniej, rozkładać można na niej ściółkę z: wycinanych pędów, kory czy skoszonej trawy. Przyczyni się to również do tego, że gleba będzie mniej parowała, nie będzie wymagała więc tak częstego podlewania, co doprowadzi do oszczędności wody. Po drugie, warto zaznaczyć, że w ogrodnictwie ekologicznym zbyt dużej części uprawnej nie powinien zajmować intensywnie pielęgnowany trawnik.

Będzie on bowiem wymagał wysokiego zużycia wody (do podlewania) i energii elektrycznej (do koszenia). Taki trawnik można utrzymywać blisko domu, nieco dalej sprawdzić może się zaś łąka kwietna. Po trzecie, doskonałym pomysłem jest podlewanie roślin wodą deszczową (co pozwoli na oszczędzanie wody pitnej). Deszczówkę można zbierać do beczki, czy zakupionego zbiornika. Przy większych uprawach zdecydować się można na zbiornik podziemny, który może zgromadzić naprawdę duże ilości wody. Jak więc widać, ogrodnictwo ekologiczne nie jest trudne do wprowadzenia czy niewygodne. Wystarczy trzymać się dość prostych zasad, korzystać z ekologicznych preparatów i stawiać na działania, które będą jak najbardziej zgodne z naturą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.