Dla nikogo nie jest tajemnicą, że społeczeństwo starzeje się, według danych GUS w 2015 r. w Polsce zamieszkiwało blisko 8 mln 800 tys. osób w wieku 60 lat i więcej, co stanowiło 23% wszystkich mieszkańców kraju. Liczba ta będzie jednak dynamicznie rosnąć. W 2025 r. wyniesie 10 mln 400 tys. (27,5%), by w 2035 osiągnąć 11 mln 400 tys. (31% ludności). Dlatego rośnie też zainteresowanie usługami opieki domowej.
Badania, które były przeprowadzone na grupie niemieckich lekarzy pokazują, że aż 77% badanych twierdzi, że najlepszym otoczeniem dla seniora jest jego własny dom. Burzy to mit o powszechnej popularności domów opieki. Ci sami badani przyznają, że osoby spędzające jesień życia we własnym domu z reguły żyją dłużej niż ci, których opieka organizowana jest poza najbliższym im miejscem, np. w domach opieki.
Z drugiej strony wiemy, a wynika to z badań, że aż 78% Polek deklaruje, że ma doświadczenie w opiece nad osobą starszą lub niesamodzielną. Wynika to z zakorzenionej w polskim społeczeństwie tradycji opieki nad członkami najbliższej rodziny, jak mamą, czy babcią. Takie doświadczenie potwierdza, że opiekunka osób starszych, to jeden z możliwych sposobów na aktywizację zawodową kobiet (zwłaszcza po 50 roku życia).
Zalety opieki domowej:
- Opieka świadczona jest we własnym mieszkaniu podopiecznego, jest kompleksowa, daje poczucie bezpieczeństwa.
- Jest to opieka Indywidualna – podopieczny ma doświadczoną opiekunkę na wyłączność. Specjalnie dobrana opiekunka będzie w stanie pomóc seniorowi oraz udzielić porad domownikom w zakresie opieki nad nim.
- Opieka jest całodobowa, zaś rodzina ma stały dostęp do informacji o stanie zdrowia seniora, kontakt z rodziną jest nieograniczony.
- Komfort – senior przebywa w swoim własnym domu, otoczony bliskimi, nie czuje się samotny.
- Dzięki opiece domowej senior dłużej zachowuje niezależność i swobodę.
- Opieka nad małżeństwem – brak konieczności rozdzielenia małżonków, gdy jedno z nich jest bardziej chore i wymagające specjalistycznej opieki.