Orszak Trzech Króli

Orszak Trzech Króli

Święto Objawienia Pańskiego jest obchodzone już od setek lat. Zgodnie z wiedzą historyczną dzień 6. stycznia świętowano jeszcze przed powstaniem tradycji czczenia Bożego Narodzenia. Obchody Święta Trzech Króli są szczególnie uroczyste w krajach kultury hiszpańskiej. Jednak również w innych państwach pojawiły się tradycje związane z tym świętem. Jedną z najnowszych, powstałą w Polsce, są Orszaki Trzech Króli.

Orszak Trzech Króli bezpośrednio nawiązuje do jasełek ulicznych. Najczęściej jest to barwny korowód poruszający się ulicami miast kończący się na placu, gdzie ustawiona jest scena, na której odbywa się przedstawienie opowiadające o narodzinach Jezusa.

Orszaki Trzech Króli to bardzo młoda tradycja. Po raz pierwszy zostały zorganizowane w latach 2009-2010 w Warszawie i w Toruniu. Przemarsze odbywały się w niedzielę poprzedzającą dzień 6. stycznia. Ówczesne orszaki nie cieszyły się zbytnia popularnością, przede wszystkim, ze względu na to, iż było to nowe wydarzenie w polskim kalendarzu.

Zainteresowanie orszakami wzrosło w 2011 roku. Na taki stan rzeczy miało wpływ kilka wydarzeń. Przede wszystkim o orszakach zaczęto mówić, co sprawiło, że Polacy dowiedzieli się szerzej o przemarszach. Ponadto barwne korowody zakończone jasełkami zostały organizowane w większej liczbie miejscowości, co pozwoliło dołączyć się do nich mieszkańcom kolejnych miast. Trzecim powodem wzrostu liczby uczestników orszaków była zmiana terminu tego wydarzenia na 6. stycznia. Od 2011 roku dzień ten jest wolny od pracy, dzięki czemu więcej osób decyduje się na udział w orszakach i towarzyszącym im atrakcjom.

Także liczba marszy organizowanych w miastach rośnie z roku na rok. Jak już wspomniano w latach 2009 i 2010 orszaki były organizowane jedynie w Warszawie i Toruniu. W 2013 maszerowano już w 92 a rok później w 177 miejscowościach . Zgodnie z obliczeniami organizatorów w 2014 roku w orszakach brało udział ok. 700 tys. Polaków.

W latach 2010 – 2012 do uczestników orszaków swoje pozdrowienia kierował papież Benedykt XVI, a w 2016 roku w warszawskim orszaku uczestniczył m.in. prezydent Andrzej Duda.

Więcej informacji na temat Orszaku Trzech Króli oraz miejsca, gdzie się odbędą można znaleźć na stronie orszak.org.