Problemy skórne – co powinno być w składzie kremów im dedykowanych?

kremy dedykowane

Zwykłe kremy nie są w stanie łagodzić zmian pojawiających się na skórze suchej, wrażliwej, atopowej, łuszczącej się, skłonnej do podrażnień, z objawami rogowacenia naskórka, czy tracącej jędrność. Szukając skutecznego panaceum na konkretny problem ze skórą, nie wybierajmy się do drogerii. Lepiej zastosować produkty zawierające w swoim składzie określone substancje, skutecznie działające na zmiany skórne. Takie preparaty może zapisać lekarz, doradzić farmaceuta a jeśli dokładnie wiemy, którego składnika szukamy – możemy kupić gotowy krem w aptece.

 

Baza dla kremów recepturowych

Podstawowym składem dermo recepturowych preparatów aptecznych jest podłoże maściowe: np. euceryna i witaminy – najczęściej A i E, które stanowią uniwersalną bazę oraz składniki aktywne, mające łagodzić zmiany skórne. Euceryna ma silne właściwości hydrofilowe. Chłonąc duże ilości wody, zatrzymuje wilgoć w naskórku, powodując jego zmiękczanie i poprawę elastyczności. Witamina A w kremach ma wpływ na regenerację skóry a stosowana przez dłuższy czas poprawia jej elastyczność i zmniejsza przebarwienia. Z kolei witamina E działa silnie antyoksydacyjne i chroni warstwę rogową naskórka, poprawia ukrwienie zapewniając właściwą przepuszczalność błon komórkowych oraz zmniejsza wrażliwość skóry na promieniowanie UV, wygładza i nawilża skórę. W zależności od przeznaczenia kremu, powinien on mieć w swoim składzie dodatkowo substancje czynne.

 

Nadmierna suchość i podrażnienia

Skóra sucha, odwodniona, ze skłonnościami do rogowacenia potrzebuje głębokiego nawilżenia. Rozwiązaniem dla niej jest mocznik, który nie podrażnia nawet skóry bardzo wrażliwej czy alergicznej. Kosmetyki z zawartością mocznika do 10 proc. zmniejszają przezskórną utratę wody i mogą utrzymywać wilgoć w skórze nawet do kilkunastu godzin. Hubert Tomczak, ekspert ds. dermo receptur firmy Ziołolek wyjaśnia, że dzieje się tak, ponieważ w takim stężeniu mocznik absorbuje cząsteczki wody z otoczenia i nie dopuszcza do ich wyparowania. Tego rodzaju kremy są również znakomitym remedium na bardzo suche lub popękane pięty czy dla skóry wysuszonej nadmiernym opalaniem. Z kolei preparaty z 10 proc. i wyższym roztworem mocznika posiadają właściwości keratolityczne – rozluźniają połączenia keratynowe na tyle mocno, ze skóra zaczyna się łuszczyć zwiększając przepuszczalność warstwy rogowej naskórka. Kosmetyki z takim stężeniem mocznika posiadają funkcje antybakteryjne i wykorzystywane są jako uzupełnienie terapii przeciw zaskórnikom. W przypadku zawartości mocznika wynoszącego 30 proc. kremy przeznaczone są do leczenia problemów skórnych, takich jak nadmierne rogowacenie mieszków czy zrogowaciałej skóry. W stężeniu powyżej 40 i 50 proc. powodują silne złuszczenie się naskórka i zalecane są przez dermatologów w leczeniu poważniejszych chorób skórnych.
Skóra atopowa i łuszcząca się

Skóra atopowa i łuszcząca się jest szczególnie narażona na podrażnienia. Do jej prawidłowej pielęgnacji doskonale nadają się kremy z cholesterolem. Jak podkreśla ekspert firmy Ziołolek, związek ten jest jednym z elementów spoiwa wypełniającego ubytki w cemencie międzykomórkowym. Na skórze tworzy warstwę okluzyjną, która powstrzymuje „ucieczkę” wody, zabezpieczając skórę przed nadmiernym wysuszeniem. Poza działaniem nawilżającym, doskonale natłuszcza, zmiękcza i wygładza naskórek, chroniąc go przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Stosowany jest w kremach wspomagających leczenie wielu problemów skórnych, takich jak łuszczyca, AZS czy rybiej łuski. Ponadto preparaty z cholesterolem idealnie nadają się do pielęgnacji po kuracjach retinoidami, peelingach oraz innych zabiegach uszkadzających naskórek. Kremy z cholesterolem polecane są również do skóry dojrzałej, która z wiekiem traci elastyczność. Cholesterol działa przeciwzmarszczkowo, wspomagając syntezę kluczowych dla wyglądu hormonów i witamin.

 

Stany zapalne

Skóra skłonna do stanów zapalnych i potrzebuje preparatów z odpowiednio dobranymi składnikami czynnymi. W tym przypadku dobrze sprawdzają się kremy z tormentiolem, który posiada właściwości przeciwzapalne i ściągające, łagodzi objawy podrażnień i przyspiesza leczenie trudno gojących się ran. Dobrze sprawdza się w kuracjach przeciwodleżynowych.