Przygotowanie grobu na święto Wszystkich Świętych

Przygotowanie grobu na święto Wszystkich Świętych

1. listopada w Polsce obchodzone jest święto Wszystkich Świętych. Tego dnia odwiedzamy groby naszych najbliższych. W ramach przygotowania do tego święta warto posprzątać groby najbliższych. Oto kilka praktycznych rad jak to zrobić.

Co ze sobą zabrać?

Wybierając się na cmentarz należy zabrać ze sobą szmatkę, miotełkę, grabki, worek na śmieci oraz środki, których będziesz używać do oczyszczenia i impregnowania nagrobków. Jeśli to konieczne zabierz ze sobą również baniak z wodą, albo pojemnik na wodę, którym przyniesiesz wodę do spłukania nagrobka.

Na początek…

Zanim zaczniesz wykonywać jakiekolwiek prace, najpierw wyrzuć stare znicze, zwiędłe kwiaty, zniszczone wieńce oraz wszelkie inne ozdoby, które znajdują się na nagrobku, a już dawno straciły swój pierwotny wygląd. W następnej kolejności dokładnie zmieć z nagrobka wszystkie zabrudzenia. Jeśli nagrobek był dawno czyszczony to z pewnością jest na nim dużo kurzu, piasku oraz zeschłych liści. Do oczyszczenia nagrobka z tej warstwy zabrudzeń najlepiej nadaje się zwyczajna miotełka z miękkim włosiem. Wszystkie śmieci zmieć na szufelkę i wrzuć do torby z innymi odpadkami. Kiedy już płyta nagrobna jest zamieciona zajmij się dróżką wokół nagrobka. Zamieć ją i uprzątnij opadłe liście.

Mycie nagrobka

Kiedy już pozbędziesz się dużych zabrudzeń możesz umyć nagrobek. Najlepiej do tego celu wykorzystać ciepłą wodę i miękką szmatkę. Myjąc płytę nagrobną w ten sposób na pewno nie uszkodzisz jej, niezależnie od tego z czego jest wykonana. Do mycia płyty możesz także wykorzystać delikatny detergent np. płyn do naczyń lub szare mydło. Warto z nich skorzystać zwłaszcza wtedy, gdy nagrobek narażony jest na tłuste zabrudzenia np. spowodowane bliskością drogi itp. Do mycia nagrobków można również wykorzystać specjalne środki przeznaczone do tego celu. Jednakże przed ich użyciem należy sprawdzić czy nadają się do materiału, z którego wykonany jest nagrobek. Zdarza się, że środki do czyszczenia kamienia nie nadają się do lastriko i odwrotnie.

Impregnacja płyty nagrobnej

Po dokładnym oczyszczeniu nagrobka warto go zaimpregnować. Impregnat nałożony na płytę zabezpiecza go przed wodą, woskiem oraz zmniejsza ilość zabrudzeń wnikających w kamień. Ponadto chroni płytę przed niekorzystnym wpływem pogody. W sklepach dostępne są różne środki impregnujące do nagrobków. Przed zakupem należy dokładnie zapoznać się z etykietą i sprawdzić czy wybrany środek może być stosowany do płyty nagrobnej. Kiedy już masz odpowiedni preparat najpierw posmaruj nim niewielkie pole płyty znajdujące się w niewidocznym miejscu. Po kilku dniach sprawdź czy powierzchnia płyty dobrze przyjęła impregnat. Dopiero wtedy, gdy upewnisz się, że impregnat nie uszkodzi płyty możesz go nałożyć na cała płytę.

Autor: Agnieszka Pytlińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.