Przyszywani dziadkowie

babcia
Fot. sxc.hu

Dziś tradycyjny model rodziny odchodzi do lamusa. Pojawia się coraz więcej rodzin patchworkowych. Najczęściej mówi się o rozwiedzionych rodzicach, pasierbach i pasierbicach, ale nie wspomina się o dziadkach, którzy nagle zostają obdarzeni dodatkowymi wnuczętami. Jak sobie poradzić z tym problemem?

 

Nowa rodzina w pakiecie

Rozwody i powtórne związki małżeńskie stają się coraz częstszą praktyką. Wraz z nowym współmałżonkiem do rodziny nowej rodziny często wchodzą również jego dzieci. Dziś bardzo często można spotkać rodziny składające się z rodziców oraz „moich, Twoich i naszych” dzieci. Zawirowania w tzw. podstawowej komórce społecznej, mają jednak wpływ również na dalszych krewnych, w tym dziadków. To oni wraz z nowym zięciem czy synową otrzymują również nowe wnuki, z którymi trzeba nawiązać kontakt, co nierzadko jest bardzo trudne.

 

Nic na siłę

Kiedy w domu pojawiają się przyszywane wnuki, nie należy zmuszać się do niczego. Obie strony muszą chcieć kontaktu, bo na siłę nie uda się zbudować żadnej, pozytywnej relacji. Jednakże nie warto od razu nastawiać się negatywnie do nowych członków rodziny. Dzieci i nastolatki to często trudny orzech do zgryzienia dla dziadków, ale z pewnością potrafią przynieść wiele radości. Jeśli na początku relacje nie układają się zbyt dobrze, nie należy zupełnie rezygnować. Czasami na początek wystarczy, że dziadkowie będą pamiętali tak samo o wszystkich swoich wnukach w ważnych dla nich chwilach. Odwiedziny i mały prezent z okazji urodzin czy pogratulowanie zdanego egzaminu nie kosztuje zbyt wiele, a pozwala nawiązać bliższe stosunki. W przypadku przyszywanych, ale również biologicznych wnucząt, nigdy nie wiadomo kiedy wybuchnie prawdziwe uczucie między dziadkami i wnukami.

 

Świat z wnukami pięknieje

dzieci
Fot. pixabay.com

Często można usłyszeć pienia zachwytu na temat wnucząt. Babcie i dziadkowie podziwiają każdy kolejny krok w rozwoju malucha. Większość z nich bardzo chętnie opiekuje się dziećmi i spędza z nimi czas, choć wcale nie musi tego robić. Nierzadko wnuki stają się centrum życia swoich dziadków. Jeśli w życiu seniorów pojawiają się przyszywane wnuczęta, bardzo możliwe, że to właśnie one staną się ważnym elementem ich życia.