“Senior sprawny intelektualnie” – pomysły na warsztaty dla seniorów i nie tylko

senior sprawny intelektualnie

Oddajemy do Państwa rąk książkę “Senior sprawny intelektualnie” autorstwa Jolanty Piekarskiej i Wiesława Piekarskiego poświęconą aktywizacji intelektualnej seniorów. W pierwszym rozdziale został zaprezentowany autorski warsztat „Seniorze, rusz głową”. Szczegółowe omówienie warunków jego organizacji i samego przebiegu spotkania może być wskazówką i inspiracją dla realizatorów zajęć dla seniorów.

Drugi rozdział zawiera 110 zadań aktywizujących intelektualnie, ujętych w ramy 11 spotkań warsztatowych. Trzy warsztaty są sprofilowane – rozwijają sprawności językowe, pozostałe mają charakter ogólnorozwojowy.

Scenariusz każdego warsztatu zawiera 10 zadań o różnym stopniu trudności i nastawionych na różnorodne formy pracy. Na każde ze spotkań przygotowana jest solidna obudowa merytoryczna – wymienione są materiały potrzebne do realizacji ćwiczenia oraz określone cele edukacyjne.
Należy pamiętać, że podstawowym zadaniem warsztatów aktywizujących intelektualnie jest pokazanie starszym ludziom, że rozrywki umysłowe to sposób na ciekawe i pożyteczne spędzanie czasu, a zajęcia tego typu są proste do zrealizowania i jednocześnie atrakcyjne.

Rozdział trzeci poświęcony jest grze edukacyjnej o charakterze informacyjnym. Cel edukacyjny tego typu gry realizowany jest poprzez to, że gracze, przystępując do rozgrywki, powinni posiadać pewną wiedzę wyjściową. W przypadku jej braku gracz ma zazwyczaj możliwość natychmiastowego uzyskania informacji (np. pozna prawidłową odpowiedź na pytanie, jeśli jej nie znał) i dzięki temu jego wiedza zostaje poszerzona .

Zaprezentowana gra „Senior w podróży” wymaga wiedzy o Polsce. Jednak nie tej oczywistej – przedstawione są w niej głów-nie mniej znane zakątki naszego kraju. Tak więc gra nie tylko poszerza wiedzę, ale również rozbudza ciekawość i stanowi zachętę do podjęcia aktywności o charakterze turystycznym.

Poradnik Senior sprawny intelektualnie kierujemy głównie do osób starszych lub do ich opiekunów. Dziś, gdy w całej Polsce realizowane są projekty typu Senior+ , treści zawarte w książce mogą być pomocne w organizacji zarówno pojedynczych spotkań, jak i cyklu warsztatów. Oczywiście z poradnika może skorzystać każdy, komu na sercu leży rozwój i samorozwój intelektualny oraz podtrzymanie dobrej kondycji intelektualnej – nie jedynie senior.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa i jest do nabycia m.in. w księgarni internetowej https://ksiegarnia.difin.pl/senior-sprawny-intelektualnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.