Tanie bilety kolejowe – oferta polskich przewoźników

Tanie bilety kolejowe – oferta polskich przewoźników

tanie bilety kolejoweFerie w pełni. Coraz więcej podróżnych w samochodach pojawia się na drogach i autostradach. Może więc zamiast stać w korkach lepiej skorzystać z kolei? Zapytaliśmy rzeczników prasowych różnych przewoźników z jakich ofert mogą skorzystać seniorzy. Jak się okazuje paleta zniżek jest bardzo szeroka.


 

 
 
 
 

Zniżki ustawowe

Wybierając się w podróż trzeba pamiętać, że każdemu seniorowi przysługuje zniżka ustawowa. Dokładnych informacji na ten temat udzieliła nam pani Joanna Skubiszewska Specjalista Wydziału Handlu Kolei Wielkopolskich:
 
[bs_notification type=”warning” dismissible=”false”]Osobom w wieku emerytalnym przysługują, refundowane przez ustawodawcę polskiego, dwa przejazdy (bilety jednorazowe) w ciągu roku z zniżką 37%. Przy zakupie biletu należy wówczas posiadać dokument wydany przez właściwy oddział ZUS (szczegółowe informacje zawarte są na naszej stronie internetowej na którą zapraszamy oraz w Taryfie Przewozowej (KW-TP) – Tabela uprawnień do ulgowych lub bezpłatnych przejazdów na podstawie ustaw, pozycja 10 oraz w § 23.[/bs_notification]

 

Koleje Dolnośląskie

Bardzo ciekawą propozycję na ferie przygotowały Koleje Dolnośląskie. Opowiedział nam o niej pan Marcin Rechłowicz:
 
[bs_notification type=”warning” dismissible=”false”]W okresie od 15 stycznia do 28 lutego we wszystkich pociągach Kolei Dolnośląskich będzie obowiązywała oferta „Junior i Senior”. Oferta jest skierowana do osób dorosłych powyżej 50 lat (podczas kontroli wystarczy okazać dokument potwierdzający wiek), podróżujących z osobami, które nie ukończyły 18 lat. „Senior” podróżuje na podstawie biletu promocyjnego z ulgą 50%, natomiast „Junior” – na podstawie biletu ze zniżką 100% (dziecko do lat 4) lub 37% (dzieci i młodzież w wieku od 4 do 18 lat na podstawie dokumentów określonych w Taryfie Przewozowej TP-KD). Bilety w ofercie „Junior i Senior” można nabyć w Biurach Obsługi Klienta KD, kasach biletowych KD oraz u obsługi pociągi.[/bs_notification]
 

Poza tą specjalną ofertą na ferie Koleje Dolnośląskie mają również zniżki dla seniorów obowiązujące przez cały rok, o czym informuje nas pan Marcin Rechłowicz:
 
[bs_notification type=”warning” dismissible=”false”]Ponadto przez cały rok osoby, które ukończyły 60 lat mogą skorzystać z oferty „Senior 60+”. W ofercie tej można nabywać bilety ze zniżką 20%. Do skorzystania z oferty wystarczy dokument poświadczający tożsamość i wiek. Koleje Dolnośląskie nie wymagają żadnych dodatkowych dokumentów (jak np. zaświadczenia wystawiane przez organizacje zrzeszające emerytów i rencistów).[/bs_notification]
 
 tanie bilety

 

Koleje Wielkopolskie

Jak informuje nas pani Joanna Skubiszewska z Koleje Wielkopolskie nie przygotowały specjalnej oferty na ferie, niemniej jednak poza ustawowymi zniżkami seniorzy mogą skorzystać również z Biletu Wielkopolskiego
 
[bs_notification type=”warning” dismissible=”false”]

Funkcjonuje również oferta „Bilet Wielkopolski”, która  jest ofertą dla osób podróżujących razem, opłacalną przy maksymalnie 5 osobach lub częstych podróżach w terminie jej obowiązywania.

Bliższe informacje zawarte są na naszej stronie internetowej, również pod linkiem: http://koleje-wielkopolskie.com.pl/oferty/.[/bs_notification]

 

Koleje Małopolskie

Koleje Małopolskie podobnie jak większość przewoźników nie przewidują specjalnych zniżek z okazji ferii zimowych, co jednak nie oznacza, że ich oferta dla seniorów jest mało interesująca. Zapytaliśmy o możliwości tańszego podróżowania panią Barbarę Węgrzynek Specjalistę z Departamentu Handlu Kolei Małopolskich:
 
[bs_notification type=”warning” dismissible=”false”]

W pociągach Kolei  Małopolskich osoby, które ukończyły 60 rok życia mogą korzystać z oferty specjalnej „Bilet dla Seniora”. Oferta obowiązuje przez cały rok.

Aby skorzystać ze zniżki wystarczy tylko dowód osobisty.

Dzięki tej ofercie można  korzystać z tanich przejazdów na podstawie biletów jednorazowych i okresowych.

Przykładowo bilet na trasie Kraków –Wieliczka kosztuje tylko 2 zł i można podróżować na jego podstawie aż 4 godziny.

Jeżeli w czasie podróży Seniorom towarzyszą wnuki, mogą korzystać ze swoich ustawowych uprawnień do zniżek. Ulga dla nich wynosi 37% na bilet jednorazowy.

Na trasie Kraków- Sędziszów oferta dla Seniorów obowiązywać będzie od 22 stycznia 2016 r.[/bs_notification]
 

Jak więc można się przekonać do najbardziej znanych obiektów turystycznych na terenie Małopolski można śmiało jechać z wnukami pociągiem. Odwiedzenie Kopalni w Wieliczce połączone z podróżą pociągiem to będzie podwójna frajda dla każdego juniora.
 

tanie bilety

Koleje Śląskie

Z kolei o ofercie Kolei Śląskich opowiedział nam rzecznik prasowy pan Michał Wawrzaszek:
 
[bs_notification type=”warning” dismissible=”false”]

Koleje Śląskie w swojej ofercie mają przez cały rok korzystne ceny biletów dla seniorów i rodzin.

Osoby, które ukończyły 65 lat mogą korzystać z oferty „Senior 65+”. Uprawnia ona do ulgi 30% w przypadku zakupu biletów jednorazowych oraz odcinkowych imiennych miesięcznych. Podstawą do stosowania ulgi jest dokument ze zdjęciem potwierdzającym wiek i tożsamość podróżnego.

W przypadku przejazdów rodzinnych seniorzy mogą skorzystać np. z naszego Biletu Rodzinnego, który uprawnia do ulgi 30% dla osób podróżujących z dzieckiem do 16 roku życia. Ulgę stosuje się na podstawie dokumentu stwierdzającego wiek dziecka.[/bs_notification]
 

Jeśli więc spędzacie tegoroczne ferie na śląsku koniecznie trzeba przejechać się pociągami Kolei Śląskich. Zwłaszcza, że choć Śląsk jest kojarzony głównie z kopalniami i przemysłem, to jest tu też sporo ciekawych miejsc do odwiedzenia.

 

PKP Intercity

Także ogólnopolski przewoźnik jakim jest PKP Intercity posiada bogatą ofertę zniżek, z których można skorzystać podczas zimowych podróży. Jest tu jedna oferta skierowana do seniorów oraz wiele innych interesujących propozycji, które wymienia nam pani Marta Ziemska z biura Komunikacji i PR PKP Intercity :
 
[bs_notification type=”warning” dismissible=”false”]

Sposobów na tanie podróżowanie naszymi pociągami jest kilka:

  • Oferta Super Promo, czyli pula najtańszych biletów dostępnych na początku przedsprzedaży.
  • Oferta specjalna dla seniorów, czyli Bilet Seniora, która obowiązuje przez cały rok i daje 30% zniżki bez względu na to kiedy kupuje się bilet.
  • Oferta dla podróżujących w grupie.
  • Oferta dla podróżujących w weekendy.

[/bs_notification]
 

tanie bilety
 

PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście

Trójmiejska SKM ma także specjalną ofertę dla seniorów. Choć nie przewiduje specjalnych zniżek podczas ferii, to warto z niej skorzystać odwiedzając atrakcje turystyczne, których nie brakuje w Trójmieście. O Karcie Seniora opowiedziała nam pani Anna Wesserling Naczelnik Działu Obsługi Posprzedażowej SKM w Trójmieście:
 
[bs_notification type=”warning” dismissible=”false”]Dla emerytów i rencistów została przewidziana oferta pt. „Karta Seniora”. Karta ta  ważna jest rok od daty wydania i uprawnia do ulgi 30% przy zakupie biletów jednorazowych i okresowych ważnych we wszystkich pociągach SKM. Jej cena wynosi 30 zł i nabyć ją można we wszystkich kasach SKM.[/bs_notification]

 

Jak wiec można zauważyć większość przewoźników zarówno regionalnych jak i ogólnopolskich posiada wiele ciekawych propozycji na tanie i wygodne podróżowanie. Wprawdzie ferie już wkrótce się kończą, ale wiele ofert obowiązuje przez cały rok. Może więc warto choć raz na jakiś czas przesiąść się z samochodu do pociągu i zobaczyć świat z perspektywy torów?

 

Autor: Agnieszka Pytlińska

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *