Uzdrowisko w Nałęczowie

projekt logo NIEBIESKINałęczów to miejscowość znajdująca się w południowo- wschodniej części Polski. Dzięki niezwykłemu klimatowi powstało tu Uzdrowisko. Na leczenie przysyłani są tu przede wszystkim kuracjusze z chorobami serca i układu krążenia.

 

 

Historia Uzdrowiska w Nałęczowie sięga XVII wieku, kiedy to rozpoczęto obserwacje oddziaływania tutejszych wód na ludzkie zdrowie. Z biegiem czasu udowodniono pozytywny wpływ nie tylko wód, ale również tutejszego klimatu szczególnie na układ krążenia. Oficjalnie Uzdrowisko w Nałęczowie powstało w 1817 roku. Przyjeżdżali tu wypoczywać i leczyć się znani Polacy tacy jak Bolesław Prus, Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz a w późniejszym czasie również Bolesław Bierut, który podczas swoich bytności w Uzdrowisku zamieszkiwał Willę Uciechę.
Uzdrowisko w Nałęczowie
Obecnie Uzdrowisko w Nałęczowie jest jedynym ośrodkiem typowo kardiologicznym. Zabiegi przeprowadzane w Uzdrowisku są skierowane w głównej mierze do osób po zawale, chorujących na nadciśnienie tętnicze i inne choroby serca i układu krążenia. Ponadto kierowani są tu pacjenci cierpiący na nerwice i ogólne wyczerpanie psychofizyczne.

 

Ośrodek Uzdrowiskowy to kompleks 10 budynków znajdujących się w obrębie lub w pobliżu Parku Zdrojowego. Wśród nich są obiekty mieszkalne, łączące funkcję mieszkalną i rehabilitacyjną, zespół basenów, szpital i obiekty uprzyjemniające pobyt kuracjuszom.

 

Uzdrowisko w Nałęczowie

 

 

Pałac Małachowskich – jest to zabytkowy obiekt, w którym obecnie znajduje się Muzeum Bolesława Prusa oraz ogólnodostępna kawiarnia.

Pawilon Angielski – budynek zlokalizowany jest na terenie Parku Zdrojowego. Znajdują się tu pokoje mieszkalne, restauracja oraz gabinety zabiegowe.

Kompleks Wodny Atrium – znajduje się tutaj basen, jaccuzi, sauna sucha i mokra a także basen z białą glinką. W budynku znajduje się także Club Atrium z barem oraz kręgielnią.

Szpital Kardiologiczny – tutaj przyjmowani są pacjenci po zawałach oraz po operacjach kardiologicznych na początkową rehabilitację. Szpital wyposażony jest w specjalistyczny sprzęt monitorujący. Posiada również Oddział Intensywnej Opieki Kardiologicznej.

Uzdrowisko w Nałęczowie

Termy Pałacowe – Budynek umieszczony jest na terenie Parku Zdrojowego. Posiada miejsca noclegowe, restaurację oraz gabinety kosmetyczne i zabiegowe.

Sanatorium Książę Józef – budynek położony w Parku Zdrojowym. Znajdują się tu miejsca noclegowe dla kuracjuszy, gabinety zabiegowe oraz laboratorium.

Sanatorium Fortunat – obiekt położony w odległości ok. 400 m od Parku Zdrojowego. Znajdują się tu miejsca noclegowe, jadalnia oraz baza zabiegowa dla przebywających na terenie Uzdrowiska kuracjuszy.

Jesienna Rezydencja – budynek umiejscowiony jest w pięknym ogrodzie, w pobliżu Sanatorium Fortunat. W Rezydencji znajdują się miejsca noclegowe dla kuracjuszy.

Stare Łazienki – budynek zlokalizowany jest w centrum parku Zdrojowego. Na parterze znajdują się gabinety zabiegowe oraz hall z popiersiami znanych gości Uzdrowiska, na piętrze są pokoje mieszkalne dla kuracjuszy.

Willa Uciecha – w przeszłości Willa była miejscem wypoczynku Bolesława Bieruta. Obecnie jest odnowiona i znajduje się w niej 8 niezwykle romantycznie urządzonych pokoi. Pastelowa kolorystyka, wygodne łoże małżeńskie oraz  delikatne kwiatowe ozdoby sprawiają, że jest to miejsce, które szczególnie chętnie odwiedzają pary.

Uzdrowisko w Nałęczowie

Historia Uzdrowiska Nałęczów jest długa i bardzo ciekawa. Ma ona niebagatelny wpływ na jego teraźniejszy wygląd oraz funkcję. Jeszcze do niedawna w Uzdrowisku mogli znaleźć się jedynie kuracjusze wysyłani tam przez lekarzy. Obecnie to już nie tylko uzdrowisko dla osób chorujących, ale również kompleks wypoczynkowy połączony ze SPA.