Krakowska Opera Kameralna

Krakowska Opera Kameralna

Krakowska Opera Kameralna

Początki Krakowskiej Opery Kameralnej sięgają 1991 roku. Do 2000 roku, autorski teatr muzyczny SCENA EL-JOT Jadwigi Leśniak-Jankowskiej, nie posiadając stałej siedziby, występuje gościnnie w kraju i za granicą.

18 czerwca 2000 roku następuje uroczyste otwarcie stałej siedziby teatru w zabytkowych wnętrzach kamienicy przy ulicy Miodowej 15 w Krakowie w dzielnicy Kazimierz. Za odrestaurowanie budynku i powołanie w nim instytucji kulturalnej w 2002 roku Prezydent Miasta Krakowa przyznał scenie tytuł Mecenasa Kultury Krakowa. Przedsięwzięcie firmują postaci o ugruntowanej pozycji w świecie teatralnym: Jadwiga Leśniak Jankowska oraz Wacław Jankowski. Ich credo artystyczne to odkrywanie zapomnianych arcydzieł polskich i światowych, szacunek dla tradycji, dbałość o kunszt i precyzję wykonania. W maju 2004 roku scena przekształca się w Krakowską Operę Kameralną, inaugurując nową działalność premierą opery buffa „Don Pasquale” Gaetano Dionizettiego.

„Spektakle teatru cieszą ucho i oko, a domowa atmosfera pozwala zapomnieć, że jesteśmy w poważnej, bądź co bądź, instytucji. Dziś trudno już wyobrazić sobie ulicę Miodową bez bramy z miodowym emblematem” (Monika Partyk, Ruch Muzyczny).

Artyści występujący na scenie KOK to starannie dobrany zespół śpiewaków, aktorów, tancerzy i instrumentalistów. Wśród nich ważne miejsce zajmują młode talenty – studenci krakowskich uczelni artystycznych, którzy wnosząc w mury teatru swą młodość i zapał, w zamian otrzymują możliwość debiutu i zdobywania doświadczenia na zawodowej scenie, w ambitnym repertuarze.

 „Krakowska Opera Kameralna zaprasza do swojej siedziby przy ul. Miodowej na kameralne spektakle i misteria muzyczne w pięknej oprawie i w równie interesującym wykonaniu młodych, wybitnie utalentowanych artystów. Prostota i szlachetność inscenizacji w połączeniu z profesjonalizmem muzyków powodują, że spektakle Krakowskiej Opery Kameralnej na długo pozostają w pamięci ich odbiorców.” (Anna Woźniakowska, Dziennik Polski)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.