Olejek z opuncji figowej – naturalny botoks z dalekich wysp

Olejek z opuncji figowej – naturalny botoks z dalekich wysp

Olej z opuncji figowej nie jest w naszym kraju szczególnie popularny. Wynika to zapewne z jego ograniczonej dostępności i stosunkowo wysokiej ceny. Warto jednak zainteresować się tym egzotycznym eliksirem piękności, bo jego regularne stosowanie w pielęgnacji twarzy i włosów przynosi naprawdę spektakularne efekty. Poznajcie właściwości tego olejku i sprawdźcie, czym zasłużył sobie na miano „naturalnego botoksu”!

Opuncja figowa to jadalna odmiana kaktusa, której niezwykłe przymioty odkryto w Meksyku. Początkowo uprawiano ją ze względu na walory dekoracyjne oraz smaczny, zdrowy i pożywny miąższ, z którego wytwarza się herbaty, soki, przetwory czy lekarstwa. Opracowując sposób na ekologiczne spożytkowanie pestek, stanowiących „odpadki” po procesach przetwórstwa, zauważono jednak, że zawierają one cenny olej. Od tamtej pory opuncję uprawia się już na znacznie szerszą skalę, także na Wyspach Kanaryjskich, w suchych strefach Afryki czy w krajach basenu Morza Śródziemnego (m.in. w Maroku i Tunezji).

Magiczna mieszanka aktywnych składników

Na pielęgnacyjne właściwości tego olejku składają się cztery komponenty. Należą do nich:

  • Witamina E – silny, organiczny przeciwutleniacz, zwalczający wolne rodniki, a tym samym chroniący nasze błony komórkowe i DNA przed przedwczesnym starzeniem się.
  • Fitosterole – związki składające się na tzw. cement międzykomórkowy i współtworzące sebum. Ich obecność pomaga budować szczelny płaszcz hydrolipidowy skóry i podnosi spójność jej rogowej powłoki.
  • Kwasy omega-6 – to kwasy utrzymujące optymalne nawodnienie skóry i budujące jej hydrolipidową warstwę ochronną. Odbijają one także szkodliwe promieniowanie UV, dzięki czemu mogą być stosowane jako naturalne filtry słoneczne.
  • Kwasy omega-9 – odpowiadają za budowanie i regenerację komórek, a dodatkowo są składnikiem lipidów, chroniących skórę i włosy przed odparowywaniem wody oraz utratą optymalnego natłuszczenia.

Dzięki fuzji takich składników aktywnych, olejek opuncjowy działa na skórę i włosy niczym alchemiczny eliksir!

Właściwości olejku z opuncji figowej

Działanie olejku tak na skórę, jak i na włosy można określić jako kompleksowe. Stosowany do pielęgnacji twarzy i ciała, wspaniale nawilża, zmiękcza, wygładza, odżywia i napina skórę. Błyskawicznie radzi sobie z poszarzałym, zwiotczałym naskórkiem, wypełniając zmarszczki i liftingując linie mimiczne. Nic dziwnego, że jest nazywany naturalnym botoksem. Wystarczy aplikować na twarz po dwie krople (rano i wieczorem), by dodać cerze młodzieńczego blasku i ochronić ją przed fotostarzeniem. A wszystko to bez ryzyka uczulenia, podrażnień czy lepkiego filmu, osiadającego na skórze! Stosowany na włosy, zregeneruje natomiast powstałe na nich uszkodzenia. Ochroni kolor przed płowieniem i wypłukiwaniem, wzmacniając kosmyki i nadając im lustrzany blask.

Najważniejsze jednak, że czysty olejek może być używany jako kosmetyk multifunkcyjny – do nawilżania i natłuszczania skóry, olejowania włosów, a także do produkcji domowych naturalnych kosmetyków – masek, odżywek, balsamów czy kremów. Czyż można wyobrazić sobie lepszego kosmetycznego przyjaciela?

Materiał przygotował: Lifestylowy Magazyn Kobiecy
KobietaMag.pl TOP INSPIRACJE: Moda, Uroda, Zdrowy styl życia, Związki,Testowanie kosmetyków.